W środę w całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Data ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku strzałem w tył głowy zamordowano w więzieniu w Warszawie członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość''.
Aby oddać hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego w Biłgoraju zorganizowano uroczystości upamiętniające, na które złożyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Chrystusa Króla, wystąpienie historyczne oraz złożenie kwiatów w miejscach poświęconych ofiarom terroru komunistycznego.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, członkowie organizacji i stowarzyszeń, młodzież szkolna wraz z opiekunami oraz mieszkańcy miasta.
Tragiczne wydarzenia sprzed lat przypomniał prezes ŚZŻAK oddziału w Biłgoraju Tomasz Książek. - W czasie kiedy 8 maja 1945 roku w Paryżu i Londynie świętowano zwycięstwo, w Biłgoraju sowieckie NKWD w sposób podstępny zwabiło w pułapkę 22 członków biłgorajskich akowców, by wywieźć ich na Majdanek. Byli to m.in.: Maksymilian Perkowski ps. "Przemysłowiec", Antoni Nowiński ps. "Burak", Zenon Buszkowski ps. "Żółty", Stanisław Buszkowski ps. "Golibroda", Jan Lengowicz ps. "Biały", Ryszard Gołąb ps. "Czarny", Jerzy Szperkowski, Tolek Kosobudzki, Roman Wolanin, Feliks Sadowski, Jan Łuczyn, Ignacy Brodziak - mówił Tomasz Książek.
Jak opisywał Antoni Nowiński ps. "Burak" wszyscy byli codziennie przesłuchiwani i poddawani zbiorowej mustrze w sowieckim stylu. Sytuacja trwała około tygodnia i gdyby nie odwaga i zaradność Maksymiliana Perkowskiego ps. "Przemysłowiec", który zorganizował udaną ucieczkę biłgorajskiej grupy, wszyscy z pewnością zostaliby wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego.
Tomasz Książek podkreślił, że mimo zakończenia II wojny w Europie, sowieci prowadzili nadal brutalną okupacyjną wojnę z Polakami. Wielu Polaków zostało aresztowanych, zginęło w trakcie przesłuchań lub zostało wywiezionych w głąb Rosji.
- Jan Paweł II mówił, że wolność nie została nam dana raz na zawsze. Przypominał, że o wolność należy zabiegać i walczyć. Nasza wolność zależy od nas samych. To powszechność i znajomość prawd historycznych własnego narodu, przez kolejne pokolenia warunkować będzie głębokość polskiego patriotyzmu, tym samym polską wolność i suwerenność. Tej prawdy uczy nasza historia, doświadczenia wojenne, a także współcześnie płynące zza wschodniej granicy - mówił prezes Książek.
Na środową uroczystość zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju i Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju.