Dziś obchodzimyNarodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Władze powiatu, Światowy Związek Żołnierzy AK, jak również Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju zaprosili na uroczystości z tej okazji. Odbyły się one we wtorkowe południe.
Władze powiatu reprezentował poczet sztandarowy powiatu biłgorajskiego oraz przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, członkowie Zarządu Powiatu Maria Gałka i Andrzej Łagożny, a także kierownik Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Marta Marchewka - Skurzak.
-Przeszłość, to nie to co minęło, lecz to co pozostaje w pamięci naszej. Dzisiejsze święto odnosi się do wydarzeń z naszej historii, o których w sposób szczególny musimy pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom. Żołnierze Wyklęci przeżyli nieopisaną gehennę. Mimo to walczyli, wierni byli idei wolnej Polski, nie szczędzili życia i krwi. Z tej ich ofiary, dziś żyjemy w suwerennej Ojczyźnie i mamy polskie obowiązki - zaznacza Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu.
Uczestnicy uroczystości uczestniczyli we mszy świętej sparowanej w intencji Ojczyzny. W programie znalazła się także część edukacyjno - historyczna oraz złożenie kwiatów przy pomniki Ofiar NKWD i UB oraz tablicą poświęconą ofiarom komunistycznych zbrodni.
- Wiele lat musiało upłynąć w wolnej i niepodległej Polsce, aby środowiska kombatanckie takie jak ŚZŻAK, organizacje polityczne oraz ich rodziny doczekały się dnia poświęcone Żołnierzom Wyklętym, Żołnierzom Niezłomnym. W 2011 roku, z inicjatywy Prezydenta Polski, śp. Lecha Kaczyńskiego, Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jako święta państwowego, które będzie obchodzone co roku 1 marca. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Rejon Biłgoraj wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska patriotycznego Biłgoraja, podjął inicjatywę organizacji w Biłgoraju tego święta narodowego, wpisując datę 1 marca do kalendarza uroczystości narodowych - mówił Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK okręg Biłgoraj.
Żołnierze Wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych po 1945 roku, szacuje się nawet na 200 tys. osób.