W poniedziałek, 1 marca w całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Data ustanowienia 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku, strzałem w tył głowy zamordowano w więzieniu w Warszawie członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość''.
Aby oddać hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego zorganizowano powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na które złożyło otwarcie wystawy pt. “Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956" w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, prezentacja filmu poświęconego Żołnierzom Wyklętym przygotowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz złożenie kwiatów w miejscach poświęconych ofiarom terroru komunistycznego.
W uroczystości, która odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego, uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych ze starostą Andrzejem Szarlipem na czele, wiceprzewodniczący Rady Miasta Tadeusz Ferens, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło, członkowie Rady Muzeum Ziemi Bilgorajskiej, pracownicy jednostek podległych Starostwu Powiatowemu oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń. Wszystkich zgromadzonych powitał dyrektor muzeum Marek Majewski.
Jak wyjaśnia dr Dorota Skakuj, kuratorka wystawy “Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956" Żołnierze Wyklęci to ludzie, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z okupacją sowiecką i walczyli o niepodległość Polski. - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma na celu przypomnienie kim byli i jak ważna jest ich rola. Często ginęli jako osoby nieznane, dopiero po latach odnajdywane są miejsca ich pochówku i przywracana jest im właściwa rola w panteonie bohaterów narodowych - podkreśla dr Skakuj.
Na wystawę, która pochodzi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, składa się 21 plansz z archiwalnymi zdjęciami. Ekspozycję uzupełniają egzemplarze broni używanej przez partyzantkę ze zbiorów biłgorajskiego muzeum. Wystawa pokazuje działalność podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1944-1956, ponadto przedstawia wybrane oddziały partyzanckie, poszczególnych dowódców oraz zwykłych żołnierzy biorących udział w podziemiu niepodległościowym, represje, jakie były stosowane wobec nich oraz sposoby upamiętnienia żołnierzy niezłomnych w wolnej Polsce.
- Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto stosunkowo młode, ustanowione ku czci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy nie zgadzali się z terrorem komunistycznym i narzuconym systemem władzy. Do końca walczyli i oddawali swoje życie za wolną Polskę - podkreśla starosta Andrzej Szarlip i dodaje, że postawy Żołnierzy Wyklętych, dla których centrum w systemie wartości zawsze była wolna i niepodległa Polska, są wzorem do naśladowania dla młodych ludzi. - Dzięki ich ofierze z życia i zdrowia dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju - mówi starosta Szarlip.
Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w miejscach poświęconych ofiarom terroru komunistycznego. Film przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, który był uzupełnieniem poniedziałkowej uroczystości, mogą Państwo obejrzeć poniżej.