W plenerach Roztocza na obrzeżach Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego uczniowie klas I - III biorą udział w zajęciach Białej Szkoły. Kolejny raz program zajęć wpisuje się w ogólnopolską akcję Bezpieczny Stok. W ramach tego przedsięwzięcia uczestnicy realizują trzy moduły: przygotowują się teoretycznie do nauki i doskonalenia jazdy na nartach, poznają ćwiczenia kondycyjne oraz regulaminy i zasady korzystania z urządzeń na stoku, realizują zajęcia praktyczne w Stacji Narciarskiej Jacnia.
Tegoroczna edycja okazała się bardzo udaną. Obfite opady śniegu, niskie temperatury pozwoliły na to, aby sezon wyjazdów narciarskich rozpoczęty w styczniu mógł być kontynuowany niemal do połowy marca. Dobrą frekwencję uczestników zapewniły także specjalne zniżki oferowane w ramach akcji, pozwalające na swobodny dostęp do sprzętu narciarskiego i infrastruktury na stoku. Szkoleniem kierowali instruktorzy narciarstwa zjazdowego - nauczyciele gimnazjum.
Szczególne walory góry sprzyjały nauce. Osoby stawiające pierwsze kroki na nartach bez większych problemów opanowywały tajniki zakładania sprzętu, poruszania się, zmiany kierunku jazdy i najważniejsze - zatrzymywania się. Wszystkim dopisywał dobry humor podsycany wieloma zabawnymi sytuacjami ("Jak się nie psewrócis, to się nie naucys").
Grupa zaawansowana swoje zajęcia realizowała w innej części stoku. Tutaj intensywność ćwiczeń była znacznie większa, ale nie przeszkodziło to uczestnikom w dobrej zabawie.
Niezwykle ważnym elementem przygotowania do jazdy na nartach jest właściwy dobór sprzętu oraz jego regulacja. Należy pamiętać o obowiązku zakładania kasku narciarskiego, który jest nieodzownym elementem wyposażenia.
Sprzęt narciarski i kaski przygotowała dla uczestników Stacja Narciarska Jacnia. Pracownicy wypożyczalni w sposób profesjonalny dobrali komplety sprzętu dla uczniów i odpowiednio wyregulowali wiązania. W efekcie wspólnych działań obsługi oraz pracy instruktorów nie zanotowaliśmy wypadków. Młodzież w bezpiecznych warunkach, korzystając z doskonale przygotowanych tras mogła, wypoczywać na świeżym powietrzu.
Ten typ zajęć jest bardzo wyczerpujący. Podczas przerwy zorganizowany został posiłek, można było podzielić się wrażeniami, odpocząć. Po zregenerowaniu sił z nowymi zapasami energii młodzież przystąpiła do drugiej części zajęć. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów doskonalili zdobyte umiejętności. Od tego momentu cały stok należał do nich, a karnety bez limitu ograniczającego ilość wjazdów wyciągiem, pozwalały na swobodne planowanie zjazdów.
Trasa główna, stok boczny i mini nartostrada dostarczały wielu pozytywnych emocji. Pozwalały na doskonalenie wszystkich poznanych elementów tak w grupie jak i indywidualnie. Do dyspozycji uczniów stale byli instruktorzy prowadzący indywidualne zajęcia z osobami, które nie czuły się pewnie na nartach. Z ich pomocy korzystali także uczniowie chcący doskonalić własne umiejętności. Uśmiechy na twarzach stanowiły najlepszy dowód dobrze spędzonego czasu.
Pobyt na nartach to nie tylko niezapomniane wrażenia, jakie niesie za sobą zimowa aura. To także inwestycja we własne zdrowie, odporność i sprawność. Jest to szczególnie ważne w okresie niesprzyjającym aktywności na świeżym powietrzu. Warto inwestować w siebie zwłaszcza, że wiele miejsc o ogromnych walorach zdrowotnych i turystycznych znajduje się blisko naszego miasta.
W bieżącym roku szkolnym 134 uczniów z klas I - III naszego gimnazjum skorzystało z tej formy realizacji programu wychowawczego szkoły. Bardzo cieszy nas, że tyle młodych osób odczuwa potrzebę aktywnego wypoczynku, stanowiącego przeciwwagę dla biernego spędzania czasu przed telewizorem czy komputerem. Ogromne znaczenie ma także postawa rodziców zachęcających dzieci do podjęcia działań prozdrowotnych i wspierających na każdej płaszczyźnie te inicjatywy. Przy tej okazji pragniemy podziękować Państwu za wsparcie dla działań szkoły.
Niestety dobre warunki do uprawiania narciarstwa z uwagi na zmianę pór roku kończą się. Powoli rozpoczynamy przygotowania do innych form rekreacji takich jak: wycieczki piesze, rajdy rowerowe czy spływy kajakowe. Ale o tych zajęciach i wrażeniach towarzyszących nam podczas ich realizacji opowiem kolejnym razem.
Zalety położenia geograficznego Biłgoraja pozwalają na niemal nieograniczone planowanie wypoczynku. Walory środowiska naturalnego, czystość powietrza oraz liczba tras i obiektów turystycznych nie pozwalają na bierną postawę w tym względzie. Zapraszamy wszystkich do poznania okolic Biłgoraja i zaręczamy, że nikt nie będzie zawiedziony. A wędrując po roztoczańskich szlakach na pewno napotkacie państwo grupy młodzieży i z dużą dozą prawdopodobieństwa będą to uczniowie Gimnazjum Nr1 im. Św. Jadwigi Królowej. Do zobaczenia.