Wystarczy wymienić tylko nazwy miejscowości: Krasnobród, Jacnia, Chrzanów, Bobliwo, Batorz itp. a każdy, kto w minimalnym stopniu miał kontakt z nartami natychmiast kojarzy je z miejscami umożliwiającymi aktywny zimowy wypoczynek. Cieszy fakt, że możliwym stało się korzystanie z walorów turystycznych i krajobrazowych Roztocza zimą. Niecodzienną rzeczą jest także to, że w rejonie pozbawionym tradycji narciarskich, (bo gdzież nam do Tatr, Beskidów czy Sudetów) udało się stworzyć tak pokaźną liczbę ośrodków oraz zachęcić i przeszkolić wielu amatorów "białego szaleństwa". Zaowocowało to MODĄ NA NARTY.
Przy ogólnie bardzo pozytywnej ocenie tego zjawiska musimy mieć świadomość towarzyszących mu zagrożeń. Wciąż rosnąca liczba osób jeżdżących na nartach lub deskach snowboardowych powoduje, że na stokach robi się coraz tłoczniej. Dochodzi do kolizji bądź wypadków. Koniecznym staje się podjęcie działań, które ograniczyłyby negatywne skutki masowej popularności narciarstwa i poprawiły nasze bezpieczeństwo.
Jednym z pomysłów na zmianę tej sytuacji jest ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna "Bezpieczny Stok", w której wzięli udział uczniowie biłgorajskiego Gimnazjum Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej.
Program akcji obejmuje trzy podstawowe moduły:
Zapoznanie się za pośrednictwem strony internetowej www.bezpiecznienastoku.pl z zasadami korzystania ze stoków oraz Kodeksem Narciarskim.
Zajęcia "na sucho", w ramach których uczniowie wykonują rozgrzewkę oraz zestaw ćwiczeń przygotowujących kondycyjnie do nauki jazdy na nartach.
Zajęcia na stoku obejmujące naukę i doskonalenie jazdy.
W toku całodziennych zajęć w Jacni, gimnazjaliści poznawali podstawy narciarstwa zjazdowego i korzystania z wyciągów. Wszyscy w ramach wypożyczonego kompletu sprzętu otrzymali także kaski. Są one nieodzownym atrybutem bezpiecznej jazdy ponieważ, cytując klasyczną góralską maksymę, "jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz". Dostępność, z uwagi na dogodne położenie kompleksu, łagodną charakterystykę stoku i preferencyjne ceny dla realizatorów programu "Bezpieczny Stok", umożliwiły uczniom skorzystanie z kwalifikowanej formy rekreacji, jaką jest narciarstwo. Ponad 160 gimnazjalistów z 11 klas wzięło udział w programie. O skuteczności działań niech świadczy fakt, że podczas zajęć nie wydarzył się żaden wypadek a wszyscy uczestnicy opanowali jazdę na nartach w stopniu umożliwiającym samodzielny zjazd z górki oraz wjazd wyciągiem.
Dodatkowym, niezwykle ważnym elementem tej formy zajęć jest uświadomienie młodym ludziom, jak możemy zadbać o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników stoku. Wiadomości, które zostały przekazane w teorii i natychmiast zweryfikowane w praktyce, zaowocowały efektami w postaci właściwego zatrzymywania się na stoku, odpowiedniego mijania podczas jazdy innych narciarzy, podchodzenia, panowania nad prędkością itp. Nie ograniczyło to przyjemności z jazdy na nartach i w znacznym stopniu poprawiło bezpieczeństwo. Wielu uczniów pierwszy raz założyło kask i ze zdziwieniem stwierdzili, że w niczym nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - zdjęcie kasku potęguje uczucie niepewności podczas nauki jazdy. Nawyki wyrabiane podczas zajęć stanowić będą dobre podłoże do bezpiecznej rekreacji. Przecież jedziemy wypocząć, odprężyć się i poprawić tężyznę fizyczną. Należy pamiętać, że zaniechanie: przygotowania fizycznego w postaci rozgrzewki, przygotowania kondycyjnego, biernego bezpieczeństwa (kask, odpowiednio dobrany i wyregulowany sprzęt), czy nieznajomość bądź nieprzestrzeganie zasad Kodeksu Narciarskiego, może w kilka sekund odebrać nam przyjemność z jazdy.
Podsumowując Białą Szkołę uczniowie używali określeń: "było super", "nie wiedziałem, że to takie fajne", "kiedy jedziemy znowu?". Nauczyciele podkreślali, że z tej formy zajęć mógł skorzystać każdy uczeń, ponieważ nie było bariery finansowej (preferencyjne, minimalne ceny w ramach programu), czy sprzętowej (każdemu uczniowi wypożyczono komplet sprzętu), stąd jej popularność w szkole. Reszty obrazu dopełniła piękna pogoda oraz roztoczański krajobraz.
A zatem do zobaczenia za rok na stoku... Bezpiecznym Stoku.
Maciej Buczek
Nauczyciel Gimnazjum Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju
Instruktor Narciarstwa