Przez ostatnie kilka miesięcy wiele miejsca bilgorajska.pl poświęciła sprawie miejskiej oświaty. Plany likwidacji szkół, w tym Gimnazjum Nr 2, wzbudziły emocje nie tylko wśród rodziców. Sytuacja dała się we znaki także nauczycielom, którzy postanowili wystosować list otwarty, przedstawiając swój punkt widzenia. - My wciąż czekamy gotowi na podjęcie rozmów i współpracy - napisali. Pełną treść publikujemy poniżej.
Szanowni Państwo Mieszkańcy Biłgoraja,
przez ostatnie miesiące wiele artykułów w prasie lokalnej skupiało się wokół spraw związanych z oświatą. Padło wiele gorzkich słów wobec nauczycieli, co jest dla nas bardzo przykre, dlatego chcielibyśmy przedstawić nasz punkt widzenia na kilka problemów biłgorajskiej oświaty, bo przecież my też jesteśmy mieszkańcami tego miasta, i tak jak wszyscy chcemy godnie żyć i pracować w wyuczonym zawodzie.
Sytuacja oświatowa nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju jest bardzo trudna. Chodzi tu nie tylko o finansowanie tego sektora, lecz także o niż demograficzny, który dotknął szkoły podstawowe i gimnazja, również w naszym mieście.
Wykazując zrozumienie dla problemów miasta i pragnąc uniknąć najgorszego z rozwiązań, czyli likwidacji szkół, wielokrotnie zwracaliśmy się do Pana Burmistrza z ustnymi i pisemnymi prośbami o powołanie zespołu składającego się z przedstawicieli poszczególnych jednostek oświatowych - przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Chcemy, aby zespół ten zajął się opracowaniem planu długofalowych działań zmierzających do reorganizacji sieci szkół, tak, aby dało to wymierne oszczędności finansowe i nie krzywdziło uczniów i nauczycieli. Oczekujemy, że zostaną określone jasne zasady funkcjonowania szkół, naboru uczniów i rejonizacji. Wolę współpracy zadeklarowały również związki zawodowe, które mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Zespół ds. oświaty miałby pomóc Panu Burmistrzowi w rozwiązaniu problemu i jako ciało społeczne nie generowałby żadnych kosztów. Z przyczyn dla nas niezrozumiałych, jesteśmy całkowicie ignorowani przez władze miasta, do których nie przemawiają żadne nasze argumenty.
Jesteśmy bardzo rozczarowani postawą Pana Burmistrza, który bez konkretnego uzasadnienia odmawia powołania takiego zespołu. Pytamy, dlaczego nie chce podjąć dialogu społecznego? Czego się obawia? Rozwiązania problemów oświaty? Prace takiego zespołu wymagałyby udostępnienia różnych danych, więc może wcale nie chodzi o oszczędności w oświacie, a tylko o realizację innych celów politycznych…
Trudno uwierzyć, że takowy dialog Pan Burmistrz uważa za zbędny i co gorsze, nie widzi w swojej postawie nic złego.
My wciąż czekamy gotowi na podjęcie rozmów i współpracy.
Wiele mitów powstało także na temat wynagrodzeń nauczycieli. Rozpowszechnianie niczym niepopartych informacji o bardzo wysokich zarobkach nauczycieli ma jedynie na celu wzbudzenie do nas niechęci i skłócenie ze środowiskiem.
Szanowni Państwo, bardzo długo nauczyciele w naszym kraju byli jedną z najgorzej uposażonych grup zawodowych, dopiero od kilku lat nasze wynagrodzenia wzrosły, co jest wykorzystywane przeciwko nam. Według agendy Komisji Europejskiej, zajmującej się edukacją, nadal jesteśmy najgorzej opłacaną grupą zawodową w Europie. Łatwo sprawdzić na stronach MEN, że: nauczyciel stażysta, czyli rozpoczynający pracę po studiach, zarabia 2182 zł brutto, co daje około 1500 zł netto. Natomiast dyplomowany z 20-letnim stażem pracy - zarabia około 2500 złotych netto.
Podkreślamy, że wyżej wymienione kwoty otrzymywane są przez nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Niestety, w związku z malejącą liczbą uczniów w szkołach wielu nauczycieli pracuje na niepełnych etatach, otrzymując za to odpowiednio pomniejszone wynagrodzenie. Skąd więc biorą się astronomiczne kwoty naszych poborów, o których mówi Pan Burmistrz, skoro miasto musi płacić nam wyrównania, bo nie osiągamy średnich poborów gwarantowanych przez państwo?
Bardzo niesprawiedliwym jest twierdzenie, że pensje nauczycieli przyczyniają się do hamowania rozwoju gospodarczego miasta i do zubożenia pozostałych grup społecznych. Chcemy tutaj wyjaśnić, że my, nauczyciele, jako grupa zawodowa opłacani jesteśmy z budżetu państwa. Według posiadanych przez nas danych z Urzędu Miasta subwencja oświatowa wystarcza na wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w szkołach. Na dopłaty do oświaty w mieście składają się koszty utrzymania obiektów szkolnych oraz finansowania oświaty niesubwencjonowanej (żłobków i przedszkoli), która należy do zadań własnych gminy.
Ostatnio dużo uwagi poświęca się również wymiarowi czasu pracy nauczyciela. Z niedowierzaniem słyszymy zarzuty od Burmistrza Miasta, byłego nauczyciela, że za tak niewielki wkład pracy otrzymujemy tak wysokie pobory. Tylko ludzie bardzo niechętni szkole mogą twierdzić, że nauczyciele pracują 18 godzin tygodniowo. Każdy z nas prowadzi dwie dodatkowe bezpłatne godziny zajęć pozalekcyjnych, odbywamy spotkania z rodzicami, wycieczki klasowe, dyżury w czasie przerw śródlekcyjnych, na dyskotekach, choinkach, uczestniczymy w zebraniach rad pedagogicznych, szkoleniach. Większość z nas pracuje nawet więcej niż 40 godzin. Taki jest charakter pracy nauczyciela, zgodnie z przepisami prawa, jakie obowiązują w naszym państwie.
Każdy zawód ma swoją specyfikę i dlatego nie można porównywać pracy lekarza, urzędnika czy nauczyciela. Praca nauczyciela jest niewymierna, bo wartości przez nas przekazywanych nie da się zmierzyć ani policzyć. Nie zapomnijmy także, że w przeciwieństwie do innych grup zawodowych pracujemy głosem. To nie jest sprzęt, który można naprawić lub wymienić, a lekcja to nie sprawa z odroczonym terminem realizacji. Ona musi się odbyć bez względu na okoliczności.
Rozumiemy, że w obecnej sytuacji spowodowanej niżem demograficznym oszczędności są potrzebne, ale zwolnienie z pracy 20 osób nie uratuje budżetu miasta. Dlatego zwróciliśmy się do Pana Burmistrza z inicjatywą powołania zespołu ds. reorganizacji oświaty. Uważamy, że w szerszym gronie można wypracować lepszy model funkcjonowania szkół i związanych z tym wydatków.
Chęć współpracy z Panem Burmistrzem wyrażają nauczyciele, rodzice, związki zawodowe, nie ma tylko woli współpracy ze strony włodarzy naszego miasta. Czy nie lepiej wypracować kompromis, zamiast narzucać bezwzględnie swoją wolę, skłócając przy tym nauczycieli i społeczeństwo?
Na koniec chcielibyśmy przytoczyć słowa wielkiego Polaka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział: "Największą mądrością jest umieć jednoczyć, a nie rozbijać". Niech one będą myślą przewodnią naszej przyszłej współpracy.
Panie Burmistrzu, jesteśmy otwarci na dialog! Czekamy już tak długo...
Nauczyciele Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju
REKLAMA
Oceń:
7 głosów
Skłócono nas ze społeczeństwem, 4.4286 out of 5 based on 7 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
62f-1f8
~ Co wy wiecie? PS Super riposta i jaka na poziomie. Albo nie masz dzieci albo jesteś jednym z tych rodziców których pociechy są zawsze najlepsze i bez wad. A jak się okazuje w wieku nastu lat jakie ziółko wyrosło to jest lament i płacz.
13 marca 2012
brak ocen
PL
62f-1f8
~ Co wy wiecie? Tak tartak to jest to!!!!!!
13 marca 2012
brak ocen
PL
807-61a
~ JackTheRipper Jeśli mają złe warunki to proponuje tartak w zimie albo zakład lakierniczy tam są o wiele lepsze. Takiej pracy chcieli taką wybrali. Nikt nie obiecywał że będzie lekko a skoro tak myśleli to ich problem. A jeśli w związku z niezadowoleniem mają uczyć na niskim poziomie to polecam tartak tam przynajmniej nikomu krzywdy nie zrobią najwyżej sobie.
13 marca 2012
+1
-2
PL
62f-1f8
~ Co wy wiecie? Nie nauczycielem/nauczycielką nie jestem. Po prostu słucham, widzę co się dziej i swoje zdanie mam. Do stosów nie musimy wracać :-). A co do zaciekawienia uczniów. Słyszałem ostatnio w radiu wypowiedź jakiegoś nauczyciela bodajże matematyki. Zadał uczniom jakieś zadanie przy którym mieli grupowo POMYŚLEĆ. Jeden z nich wyciągną telefon i na internecie znalazł odpowiedź - w ten sposób sam nie pomyślał i uniemożliwił to innym. No chyba nie powiecie mi, że to jest kreatywne myślenie. Nie bronie nauczycieli. Jak już napisałem, jedni tą wiedzę przekazują lepiej inni gorzej. Każdy był w szkole i doświadczył to na własnej skórze. Ale dobrze by było gdyby sobie wszyscy uświadomili, że warunki w jakich im przychodzi pracować są coraz gorsze - a to niestety odbije się nam wszystkim czkawką.
13 marca 2012
+0
-1
PL
859-632
~ JackTheRipper Rozumiem że sekretarka jest jedna dla obu? I one nie mają zastępców. Po Twoim stylu wypowiedzi zaczynam mieć wrażenie że jesteś nauczycielem/nauczycielką. W du*e przylał :) Na stos kiedyś baby wysyłano może do tego też wrócimy :) Ja się nie dziwię że dzieci się nudzą na lekcjach i wymyślają jak szacowne grono recytuje podręczniki zamiast zaciekawić.
12 marca 2012
+0
-1
PL
291-3f7
~ Co wy wiecie? Dla jasności - zmiany są potrzebne. Ale nie można ich przeprowadzać na łapu capu i bez zastanowienia, żeby "nie wylać dziecka z kąpielą". Mówisz połączmy szkoły będzie jeden dyrektor. No tak tylko jeżeli jest zespół to ten dyrektor musi mieć zastępcę - no i jak był dwa etaty tak są - gdzie te oszczędności? Piszesz "Nie dzieci gorsze tylko nauczyciele do niczego" - zawsze było tak, że jedni potrafili lepiej przekazać wiedzę inni gorzej. Różnica jest niestety taka, że kiedyś były inne warunki na lekcjach. Teraz "młodzież" ma wszystko i wszystkich w d..pie - zero szacunku. Kiedyś jak nauczyciel się poskarżył rodzicowi to szczeniak dostał od ojca w d..pe i od razu inaczej wiedza właziła do głowy. Teraz rodzice nie mają wpływu na swoje dzieci (sami się boją żeby nie dostać lub żeby nie zostać zbluzganym) - a to jest efekt bezstresowego wychowania. Dla jasności - są wyjątki - ale jeżeli w grupie trafi się przynajmniej dwóch takich to reszta traci.
12 marca 2012
+0
-2
PL
d40-294
~ JackTheRipper Do Co wy wiecie? Nie dzieci gorsze tylko nauczyciele do niczego ja od małego byłem w żłobku itd rodzice zawsze cięąko pracowali. Teraz nauczyciele nie potrafią uczyć. Zmieniły się czasy mamy całkowicie inny model chociaż by pracy nikt nie ma gwarancji że po 5 latach bycia szklarzem nie będzie musiał być stolarzem. Szkoła nie uczy myślenia, elastyczności umysłu.Wszystko poszło do przodu tylko nauczyciele zostali w latach 90. Dziecko jeśli chce się żeby coś z niego wyrosło trzeba dokształacać samemu i wychowywać bo szkoła dziś tego nie potrafi. A co dymu w Biłgoraju chodziło o zlikwidowanie niepotrzebych dyrekcji i połączenie szkół w zespół a nie likwidacje ale lepiej użyć dramatycznych słów przynajmniej częśc ludzi się na to złapała i poparła biednych nauczycieli.A nauczyciele musieli zrobić dym aby podlizać się swoim przełożonym bo cięcia i tak i tak będą jak nie teraz to za 2 lata.
12 marca 2012
+5
-2
PL
067-3d0
~ Co wy wiecie? Ludzie co wy wiecie o dzisiejszej szkole? Czepiacie się wakacji, darmowych wycieczek, itd. Kiedyś jak się komuś źle życzyło to się mówiło: Żebyś cudze dzieci uczył!!! Dzieci z roku na rok są coraz gorsze a rodzice mają to w d..pie. Piszecie, że na ich miejsce przyjdą młodsi. Ha,Ha,Ha. Czy wy myślicie, że nauczać to potrafi każdy kto kończy szkołę? Jak tak dalej pójdzie to wartościowi nauczyciele będą się sami zwalniać w trosce o swoje zdrowie, a na ich miejsce przyjdą ludzie pierwsi lepsi z ulicy. Dojdzie do tego, że poziom to będzie w szkołach prywatnych i to tych z dyscypliną a publiczne szkoły będą fabryką przeciętniaków. Każda "reforma", każde zawirowanie wokół oświaty to jest krok w tył w poziomie edukacji. Ja mam nadzieję, że stać mnie będzie posłać moje dzieci do najlepszych szkół - a was? Zastanówcie się nad tym - od tego jak to wszystko się potoczy teraz będzie zależało jakie różnice w edukacji będą pomiędzy moimi i waszymi dziećmi.
11 marca 2012
+4
-5
PL
fa7-b18
~ Przesada Kol. i kol. nauczyciele. Powoływanie jakiś zespołów mediacyjnych to przesada. Od tego są związki zawodowe, aby bronić Waszych interesów, a burmistrza musicie zrozumieć. Ma władzę i z niej korzysta, bo odpowiada za wszystko. Choć Wasze zarzuty finansowe pod jego adresem mają uzasadnienie. Więcej uzyskacie w cichych rozmowach, niż głośnych protestach. Pamiętajcie, inne grupy zawodowe mają znacznie gorzej...
11 marca 2012
+2
-2
US
86c-7e2
~ oto chcemy uczniow ktorzy wybuduja nam autostrady do torunia i czestochowy.pan klecha i reszta klerykow powinna zadbac o to tylko szkoly prz kosciolach reszte zamknac.flisek na burmistrza--- i gitara
11 marca 2012
+3
-2
PL
e37-70a
~ JackTheRipper Pilnowanie 24h :)Picie wódy jeszcze nie jestem taki stary aby nie pamiętać jak wyglądały wycieczki 1 nauczyciel pilnuje reszta wali w gaźnik:) Szacunek do każdego zawodu ? pozostałe zawody jakoś nie strajkują non stop i nie narzekają. Zaciekawienie uczniów to jaja jakieś. Połowę nauczycieli których miałem mile wspominam bo potrafili nudny materiał ciekawie przekazać. Reszta powinna ulice zamiatać. Dziś mamy erę cyfrową a Informatycy w szkołach potrafią mniej od uczniów i niczego nie uczą sensownego bo pascal który w roku 93 przestał być rozwijany nie może być nazywany sensownym. Lub też nauka pakietu office przez 3 lata. To są ludzie którzy nie pracowali w IT w ogóle. Po studiach stołeczek w szkole i na tym ich rozwój stanął
11 marca 2012
+6
-6
PL
6da-c4a
~ blebleble ludzie, co za brednie!! zacznijmy od tego, że nikt nie atakuje nauczycieli jako grupy tylko tych konkretnych kilku co się tak kurczowo trzymają stołka!! dzieci mało a nauczycieli coraz więcej... po co mamy utrzymywać ich zbędne etaty?? komus się chyba komuna marzy, by utrzymywano sztucznie miejsca pracy no bo w końcu "mnie się należy". Po co w jednym budynku dwie dyrekcje? niech zrobią zespół szkół, jeden dyrektor, mniej nauczycieli i koniec. Nauczyciel z podstawówki nie umie uczyć w gimnazjum? to co to za nauczyciel... A najbardziej śmieszą mnie argumenty, że to dla dobra dzieci, hahahaah. Tu tylko o robotę kilku co boją się o etat chodzi, nic więcej. A spróbuj tylko powiedzieć inaczej to zostaniesz przez tych kilku belfrów i ich dzieciaki przy komputerach zwyzywany. Bo tylko po "ich" można myśleć. Mam nadzieję, że Rosłan w końcu zrobi coś pożytecznego dla miasta i zrobi porządek z tą szkołą bo jak na razie on też do roboty się nie kwapi.
11 marca 2012
+8
-5
PL
818-b89
~ mech Przestańcie uczyć w systemie XIX wieku, po co te kartkówki?I tak nic nie dają,Uczyć trzeba dzisiaj nauczycieli i wychowywać a potem dzieci żeby nie wyuczyli takich ekonomistów którzy zniszczyli kraj i wszystko sprzedali.Nauczyciele którzy uczyli ,Balcerowicza ,Bieleckiego itd,powinni być karani.Do tego ,żeby uczyć innych trzeba mieć dar ,a nie pchać się dla wygodnego stołka i lewych korków, bo przecież podatków od nich nie płacą ,słyszał ktoś żeby ktoś to do skarbówki zgłosił?To jaki przykład dają ,kombinować od małego?Okradać nasze ubogie państwo?A jak im tak żle to niech zmienią prace,budowy czekają.
11 marca 2012
+4
-8
US
86c-7e2
~ heheh jestes ministrantem to uwazaj na ten zawod w bilgoraju
10 marca 2012
+2
-3
PL
e7e-a2c
~ mieszkaniec;;/. ale z was idioci , moze troche szcunku do każdego zawodu;//
10 marca 2012
+6
-9
PL
b0a-369
~ ..haha...hahahaha....ha....bełkot... haha.. hahaha.. co za wpisy i jakie bezmyślne poparcia i minusy.. szkoda czasu dla takich internautów..bełkot.. haha.ha .
10 marca 2012
+6
-11
PL
842-b0e
~ mieszkaniec Wstydu nie mają autorki listu. Biedactwa tak się męczą na uprzywilejowanych warunkach wg Kary Nauczyciela. Chętnie zastąpią ich młodsi, którzy będą pracować bez fochów i w oparciu o Kodeks Pracy.
10 marca 2012
+9
-10
PL
edd-436
~ Do nauczyciela z Zamościa Moja rada!! nie uciekaj ze szkoły po dwóch czy trzech godzinach tylko tam sprawdzaj kartkówki, przynajmniej nikt w domu nie będzie wysłuchiwał twojego biadolenia!! a po drugie powinieneś jednak zmienić zawód na mniej skomplikowany bo jeśli klepiesz przez lata cały czas to samo i dalej musisz się przygotowywać do lekcji to coś jest nie tak!!
10 marca 2012
+12
-9
US
86c-7e2
~ kto no wlasnie kto panuje nad moherami , radnymi z tvtrwam,kto im pierze mozgi,kto im wmawia ze polska nie jest polska i tylko kler moze pomoc kto to robi
10 marca 2012
+1
-2
PL
59b-ce2
~ wera Najlepiej skłócić biedaka z biedakiem , niech psy się gryzą i na siebie ujadają. Wszyscy są ważni i los każdego człowieka tak samo ważny , czy to prosty robotnik czy nauczyciel czy jeszcze licho wie kto. Dlaczego nie spojrzycie na prawdziwe elity i tych co za te błazenady i niby włodarzowanie miastem chociażby zarabiają krocie( po kilkanaście tysięcy złotych) , jakoś żaden z nich nie zrzekł się jeszcze swoich przywilejów i pensji. A może , jeśli nie umiem rządzić i kierować choćby miastem to może trochę honoru i dziękuję za pracę i odchodzę? Ale nie ,honor to tylko wytarte słowo . I takich ludzi wybieramy? Biedni my wszyscy, nie dajmy się zmanipulować i zwariować z rozpaczy z braku pracy, wyższych pensji i innych wartości, bądżmy ludżmi rozumnymi. Szkoda słów. Pozdrawiam wszystkich i wszystkim współczuję .
9 marca 2012
+10
-6
PL
e7e-a2c
~ nauczyciel z Zamościa nawet nie wiecie jaka to ciężka praca.!! sprawdzanie kartkówek wieczorami a potem przygotowywanie się do lekcji aby zaciekawić młodzież . a co do wycieczek to dla nas jest praca , bo przez 24 godziny musimy pilnować młodzieży .:(
9 marca 2012
+7
-12
GB
f6c-3f5
~ xxx za długie hahahahah
9 marca 2012
+1
-3
PL
0b2-012
~ likwidator Burmistrz był nauczycielem i wie jak to jest. Dla mnie to nieroby ze zbyt wysokimi przywilejami. Która grupa zawodowa ma wakacje, ferie, płatny roczny irlop na poratowanie zdrowia? WYWALIĆ NA ZBITY RYJ DARMOZJADÓW! ! !
9 marca 2012
+12
-12
PL
d43-9ec
~ były wyborca burmistrza Panie burmistrzu rozmawiać trzeba z każdym i to szybko!
9 marca 2012
+5
-8
PL
ef7-7e8
~ powtarzam: Szkolnictwo w Polsce działa na podstawie prawa uchwalonego przez komunistów, (np. tzw. Karta nauczyciela), komuniści przyznali nauczycielom duże prawa po to, aby ci wpajali uczniom wyższość komunizmu nad innymi ustrojami. Komuna padła, komusze prawa pozostały powodując w konsekwencji bardzo wysokie koszty nauki. Uczniowie – absolwenci otrzymują b. ładne dyplomy i świadectwa, które mogą sobie powiesić na ścianie lub wsadzić do butów. Poziom nauki jest żenujący, uczniowie nie są przygotowani do wymogów rynku pracy. Szkoły produkują dużym kosztem bezrobotnych. Młodzi muszą wyjeżdżać za granicę. Polskie dyplomy są tam w ogóle nieprzydatne, nikt ich nawet nie pokazuje pracodawcom. Tak więc szkoła nie jest dla uczniów, to miejsce pracy nauczycieli. Aby ten system funkcjonował, rząd zadłuża państwo. Młodzi ludzie, obecni uczniowie, będą musieli spłacać ten dług. Kiedyś wam za to podziękują…
9 marca 2012
+14
-11
PL
60a-2f2
~ JackTheRipper Aha ale się smutno zrobiło. Nauczyciele 3 miesiące płatnego urlopu w roku, wycieczki sponsorowane przez rodziców, Trzynastki premie, no i nieopodatkowane korepetycje jak łatwo policzyć 5 godzin tygodniowo to 200zł miesięcznie 800-1000 niepodatkowanego dodatkowego dochodu. Ale nam to źle dalej jest bo jak trzeba uciąć oświatę o ten chociaż niż czyli 18% spadek liczby uczniów to nie. Od czasów kiedy rozpoczął się kryzys tysiące ludzi w kraju straciło prace i nikt ich o zdanie nie pytał ale fakt oni nie mieli karty nauczycieli. W samym BRW ile osób było zwolnionych nikt nie robił takiego szumu jak biedni, poszkodowani, wykorzystywani nauczyciele. Żołnierz którego praca jest cięższa zarabia 2400zł i nikt go nie pyta czy ma ochotę jechać do afganistanu widział ktoś strajkujących żołnierzy?
9 marca 2012
+16
-12
PL
d43-9ec
~ Heniek Burmistrz nie patrzy na dialog. Starev czasy wracają. Przeraża to i strach pomyśleć co bedzie dalej w Biłgoraju.
9 marca 2012
+9
-7
PL
3f5-fe3
~ Ola Przykre. Burmistrz tak traktuje nauczycieli. Jaki przykład idzie z góry dla naszych dzieci? Brak dialogu zawsze kończy się źle.
9 marca 2012
+10
-17
PL
b0a-369
~ bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja W spawie funkcjonowania oświaty najważniejszy jest interes dzieci - młodzieży, czyli uczniów i ich rodziców, a póżniej - nauczycieli oraz władz miasta.
9 marca 2012
+11
-17
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
dzisiaj, 10:06
Biłgoraj
Potrącenie nastolatki na pasach
we wtorek, godzina 07:07
Biłgoraj
41 strażaków walczyło z pożarem domu w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 08:51
Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
dzisiaj, 10:55
Powiat
Oszustwo na pracownika banku. Mieszkaniec powiatu stracił pieniądze
we wtorek, godzina 16:12
Biłgoraj
Kradzież tożsamości w powiecie
w piątek, godzina 11:33
Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
we wtorek, godzina 07:46
Niemirów
Zdarzenie drogowe na DW nr 835
we wtorek, godzina 13:02
Biłgoraj
To najzdolniejsi uczniowie z Biłgoraja [LISTA STYPENDYSTÓW]