Uroczystość rozpoczęła się w niedzielny poranek 26 września od mszy św. polowej w intencji żołnierzy koncelebrowanej przez ks. dr Pawła Bartoszewskiego, wnuka Konrada Bartoszewskiego ps. Wir - duszpasterza Kościoła rektoralnego pw. św. Judy Tadeusza Lublinie, ks. Zenona Mrugałę proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie i ks. Waldemara Kostrubca proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej.
Częścią wydarzenie było odsłoniecie Upamiętnienia, po czym zaplanowano przemówienia gości, wśród których znalazł się minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamińśki.
- Zaszczytem jest móc oddać hołd tym niezwykłym żołnierzom. Byli to najlepsi synowie Roztocza, najodważniejsi, którzy z honorem i godnością walczyli o wolną Polskę, o wolność swoich rodzin, wiemy co Niemcy chcieli tu robić. Chcieli wyrżnąć naszych ojców jak stado baranów, chcieli germanizować nasze dzieci, chcieli zabrać ziemię. Dzielni partyzanci Roztocza uniemożliwili realizację tych planów. Nie mogli wywalczyć wolnej Polski w roku '54, przyszedł nowy okupant, ale dziś w wolnym kraju oddajemy im hołd i cześć - mówił minister Kamiński i podkreślił, że w rodzinie miał partyzanta z Ziemi Józefowskiej, dziadka jego żony, Józefa Kierepkę ps. "Krakus", który walczył w oddziale "Wira".
- Dziś po lasach oddajemy hołd tym wszystkim, którzy na terenie Biłgorajszczyzny walczyli o naszą niepodległość, o tą Polskę w której dziś żyjemy i to naszym zadaniem jest przypominać i zapisywać na kartach historii ich zasługi - mówiła natomiast posłanka Beata Strzałka. Starost Andrzej Szarlip przypomniał za to, że właśnie ku pamięci tych ludzi i tych wydarzeń powstaje w Osuchach muzeum poświęcone partyzantom, zaapelował też o zaangażowanie, by mogło ono powstać jak najszybciej.
Ceremoniał wojskowy, w tym Apel poległych został dokonany przez Żołnierzy 25. Zamojski Batalionu Lekkiej Piechoty im. mjr. Stanisława Prusa ps. "Adam". Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek.
Jak informuje oficjalny serwis gminy Józefów odsłonięcie Upamiętnienia wpisuje się w bogatą działalność Koła Rejonowego ŚZŻAK w Józefowie. Aby zachować pamięć o wydarzeniach, miejscach i osobach koło ŚZŻAK podejmuje szereg działań. W listopadzie 2012 r. odsłonięto i poświęcono Tablice upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców gminy Józefów na murze kościoła Parafialnego w Józefowie. Członkowie Koła ŚZŻAK, jak też członkowie Stowarzyszenia Wychowanków LO w Józefowie opracowali wykaz poległych i pomordowanych, zbierali datki na wykonanie tablic, następnie zlecili i sfinansowali wykonanie tablic na murze kościelnym. 02.06.2013 r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy ufundowanej przez ŚZŻAK i społeczeństwo Józefowa upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych z terenu gminy Józefów. Na tablicy upamiętniono: Krystiana Herca ps. "Hel", "Tarzan", Stefana Horodelskiego ps."Es", Franciszka Lala ps. "Słowik", Ignacego Pytera i Stanisława Szklarza ps." Zawisza". W tym dniu również przy ścieżce dydaktycznej Nadleśnictwa Józefów w sąsiedztwie tzw. dębu papieskiego noszącego imię por. Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" zostały posadzone dęby poświęcone pamięci organizatorów zbrojnego podziemia w Józefowie. Przy wysadzonych dębach została zamontowana Tablica informacyjna prezentująca sylwetki dowódców partyzanckich z Józefowa. W latach 2013 - 2014 wspierano odtworzenie, remont i renowację obiektów - obelisków powstałych w roku 1974 a upamiętniających miejsca ważniejszych wydarzeń z okresu II wojny światowej na terenie Gminy Józefów. Pracami objęto 12 obiektów z kamienia murowego wapiennego położonych w różnych miejscach Puszczy Solskiej.
Odsłonięcie Upamiętnienia Żołnierzy Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" walczących na Ziemi Józefowskiej jest zwieńczeniem kilkuletniej pracy związanej z opracowaniem wykazu, zawierającego Imiona i Nazwiska, osób walczących w w/w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego i II Konspiracji. Czas upływa i odchodzą od nas ostatni kombatanci, świadkowie tragicznych wydarzeń lat II wojny światowej.
Upamiętnienie ma formę kamienia wapiennego z płytą główną/informacyjną wykonaną z granitu oraz 2 tablic bocznych z imiennymi wykazami członków AK, DSZ i WiN. Upamiętnienie zlokalizowane jest w lasach Puszczy Solskiej, w miejscu dawnej osady Fryszarka. Lasy były dla partyzantów domem, schronieniem a dla wielu miejscem wiecznego spoczynku.
Organizatorami niedzielnej uroczystości byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i ŚZŻAK Koło Rejonowe w Józefowie, współorganizatorami natomiast Nadleśnictwo Józefów, Roztoczański Park Narodowy, Stowarzyszenie Rodzin Żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego "Osuchy 1944", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Wir".