Wydarzenie miało na celu uczczenie 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 80. rocznicy mszy świętej pogrzebowej żołnierzy AK i BCh, połączonej z poświęceniem największego w kraju cmentarza partyzanckiego w Osuchach.
Zebranych przy Domu Pamięci w Osuchach powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów. Wśród gości byli wicestarosta Beata Strzałka, dr hab. Jacek Romanek z IPN w Lublinie, przedstawiciele Nadleśnictwa Józefów, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, żołnierze z Garnizonu Zamość, a także uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół podstawowych oraz średnich z powiatu biłgorajskiego.
Wicestarosta Beata Strzałka w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na wyjątkowe znaczenie tego miejsca.
- To miejsce jest żywą historią naszego regionu, którą możecie poznawać. Jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu było tu pusto, a dziś, patrząc na to z perspektywy dorosłej osoby, mogę powiedzieć, że zazdroszczę Wam możliwości zgłębiania tej historii. To historia naszych przodków - może nawet Waszych pradziadków, czy prapradziadków - ludzi, którzy walczyli o Polskę, o naszą Ziemię Zamojską, o Ziemię Łukowską, Biłgorajską i Janowską, gdzie toczyły się zacięte walki - zaznaczała Beata Strzałka.
W ramach uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem na cmentarzu w Osuchach, oddając hołd bohaterom walk partyzanckich.
W programie znalazła się prezentacja wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy z Garnizonu Zamość, a także konkursy edukacyjne, historyczne i przyrodnicze, zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa Józefów oraz oddział IPN w Lublinie. Dodatkowo uczestnicy mogli wziąć udział w grze terenowej "Nad Sopotem", będącej częścią nowo otwartej ścieżki przyrodniczo-historycznej, przygotowanej przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
W trakcie uroczystości przewidziano także szereg aktywności, w tym spotkanie przy ognisku z udziałem rekonstruktorów GRH "Wir" oraz wspólne śpiewanie piosenek partyzanckich i patriotycznych.