II wojna światowa to największy w dziejach konflikt zbrojny. Wszystko zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę.
O godzinie 4.45 Niemcy napadli na Polskę z trzech stron. Od pierwszego dnia wojny rozpoczęły się bombardowania miast, dróg, kolei. Atmosferę grozy podgrzewali także agenci niemieccy ukryci po cywilnemu wśród ludności uciekającej na wschód ze Śląska. Docierały informacje, że wojska niemieckie dochodzą do Wisły w rejonie Annopola i Radymna. Gdy 11 września płonął Biłgoraj, podpalony przez niemieckich dywersantów, przez miasto nie mogły przedostać się wycofujące się jednostki Wojska Polskiego. Biłgoraj został opanowany przez nieprzyjaciela 17 września.
Wojna zakończyła się dopiero po pięciu latach. Udział w niej wzięło 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. W czasie wojny zginęło ponad 55 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych. Wśród ofiar było ponad 6 mln Polaków. Ten konflikt zbrojny przyczynił się do gigantycznych strat, których przez lata nie udało się odbudować.
Biłgorajskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się we wtorkowe popołudnie, 1 września mszą św. w kościele WNMP w intencji ofiar II. Po Eucharystii o tragicznej historii przypomniał prezes Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej Henryk Skubis. - Chcę serdecznie podziękować mieszkańcom miasta za ich ofiarność, wysiłek i to niezależnie od barw politycznych, a naszym przodkom i starszym kolegom za przelaną krew i wierność ojczyźnie. Cześć ich pamięci - mówił. prezes Skubis.
Następnie przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy Biłgoraj, jak również organizacji kombatanckich złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym istnienie obozu przejściowego dla ludności cywilnej w Biłgoraju (na tym terenie obecnie znajduje się plac Biłgorajskiego Centrum Kultury).
Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie zaplanowano żadnych wydarzeń towarzyszących. Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, dziękując za uczestnictwo we wtorkowej uroczystości wyraził nadzieję, że w kolejnym roku rocznica będzie mogła mieć dotychczasową oprawę.