Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
FRAMPOL
2022.09.01 21:49 | aktualizacja: 2022.09.01 22:27

Rocznica wybuchu II wojny światowej z udziałem władz państwowych

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę z wody, lądu i powietrza, rozpoczynając II wojnę światową. W 83. rocznicę tych tragicznych wydarzeń we Frampolu zorganizowano uroczystości upamiętniające z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz ministrów Mariusza Błaszczaka i Jacka Sasina.
Rocznica wybuchu II wojny światowej z udziałem władz państwowych
Rocznica wybuchu II wojny światowej z udziałem władz państwowych

83 lata temu hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Od pierwszych godzin wojny było jasne, że sposobem działania najeźdźców będzie terror wobec ludności cywilnej. Atakowane były nie tylko cele wojskowe, bomby spadały na infrastrukturę cywilną, w tym domy, szkoły i szpitale. Za pierwsze zbombardowane miasto uznawany jest Wieluń, w którym zniszczeniu uległo blisko 3/4 zabudowy. 13 września celem najeźdźców stał się Frampol. W ciągu kilku godzin niemal całe miasteczko zostało zrównane z ziemią. Bomby zapalające i burzące zrzucone z kilkunastu samolotów zniszczyły 80% zabudowań, obróciły w gruzowisko centrum Frampola i przylegające do niego uliczki, wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi, a także zniszczyły górującą nad miastem wieżę kościelną. Według historyków zginęło wówczas 1,5 tysiąca mieszkańców.

W czwartek 1 września we Frampolu odbyły się obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej. W wydarzeniu zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wiceprezes RM i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, posłowie i senatorowie oraz władze samorządowe wszystkich szczebli, służby mundurowe i mieszkańcy powiatu biłgorajskiego.

- Przed wojną Frampol to było małe, urokliwe, spokojne miasteczko,zbudowane według wzorów renesansowych idealnego miasta. Miało wyjątkową w skali całego kraju zabudowę . Rynek był większy od rynku krakowskiego. Spokojnie żyła tutaj ludność polska wspólnie z ludnością żydowską. Niemcy rozpoczęli pierwsze bombardowania 8, 11 i 12 września 1939 roku, ale szczyt i kulminacja nastąpiły 13 września. Celem ataku było miasto i ludność cywilna. Niemcy postawili przed sobą bardzo jasny i czytelny cel - unicestwienie narodu polskiego i zniszczenie materialnych dóbr kultury państwa polskiego - mówiła marszałek Elżbieta Witek i dodała, że trzeba następnym pokoleniom przekazywać wiedzę o okrucieństwie II wojny światowej.

- Podtrzymujemy tradycję czczenia pamięci o ofiarach właśnie po to, żeby niby więcej okropności wojenne się nie powtórzyły. Trudno nie myśleć o tym, że to jest możliwe nawet w XXI wieku, kiedy patrzymy za nasza wschodnią granicę, gdzie toczy się regularna wojna. Tam też podobnie jak w Polsce dzieją się zbrojnie ludobójstwa i zbrodnie wojenne - mówiła Elżbieta Witek.

- 83 lata temu wybuchła wojna, która była niezwykle okrutna. Okupanci odznacza się niezwykłym okrucieństwem w stosunku do ludności cywilnej. Frampol jest przykładem miasta zburzonego i zbombardowanego tylko dlatego, że był miastem polskim. To jest przykład zbrodni wojennej dokonanej przez Niemców na polskiej ludności cywilnej - mówił minister Błaszczak.

Jak mówił minister Jacek Sasin na frampolskim rynku i przyległych ulicach rozegrały się chwile grozy, kiedy bezbronne i pozbawione jakiegokolwiek wojskowego znaczenia miasteczko, stało się obiektem barbarzyńskiego, terrorystycznego ataku ze strony niemieckiego lotnictwa. - Frampol miał to nieszczęście, że był właśnie tym miejscem, które miało być jako jedno z pierwszych wyniszczone. Miał być starty z powierzchni ziemi, a jego mieszkańcy unicestwieni - mówił minister Sasin.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 7113
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
JKlemens   Prawda historyczna jest taka, że we Frampolu w 1939 było 6 zabudowań i jeśli zniszczonych przez luftwaffe zostało 80% to było to niecałe 5 zabudowań. Także mówienie, że Frampol został zbombardowany bo był miastem polskim też mija się z prawdą bo 80% mieszkanców Frampola było pochodzenia żydowskiego. Płaszczak i Dziobaty przyjechali do swoich wyborców pleść banialuki. Jak by ograniczyć im podróżowanie rządowymi limuzynami to żadnego z nich ich wyborcy z wypranymi mózgami by nie zobaczyli. No ale trzeba przyznać , ze za rządów PiS-lamistów w mamy trzy miasta o poziomie światowym są to Tereszpuul, Sóól no i największe to Frammpull. Brawoo wy !!!
5 września 2022
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w czwartek, godzina 08:17 Obsza
Bliżej na Podkarpacie. Nowa droga w budowie
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
we wtorek, godzina 07:07 Biłgoraj
41 strażaków walczyło z pożarem domu w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 16:12 Biłgoraj
Kradzież tożsamości w powiecie
w piątek, godzina 08:51 Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
we wtorek, godzina 07:46 Niemirów
Zdarzenie drogowe na DW nr 835
we wtorek, godzina 13:02 Biłgoraj
To najzdolniejsi uczniowie z Biłgoraja [LISTA STYPENDYSTÓW]
w piątek, godzina 11:33 Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
27 października 2024 Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do lasu na Roztoczu
w poniedziałek, godzina 15:19 Wola Dereźniańska
Nie żyje zasłużony strażak
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball