W poniedziałkowe popołudnie, 25 listopada, w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury zorganizowana została kolejna edycja gali "Aktywni z Modelem". Wzięło w niej udział pomysłodawcy i uczestnicy projektów realizowanych dzięki wsparciu spółki Model Opakowania.
Wszystkich gości powitała Katarzyna Ferens-Paczwa specjalista ds. marketingu w spółce Model Opakowania. Przypomniała historię firmy i stwierdziła: - Model to nie tylko opakowania kartonowe, to też Fundusz Grantowy, którego są państwo beneficjentami. Bardzo się z tego cieszymy, że możemy takie działania wspólnie realizować. Dla nas ważne jest rozwijanie pasji, talentów, ale też wyrównywanie szans edukacyjnych, promocja aktywnego wypoczynku.
Te wszystkie cele połączyły bardzo różne projekty, a podczas poniedziałkowej gali podsumowano trzy najważniejsze: "Portret bez barier", "Przywracamy pamięć o Wacławie Żmudzkim" i "Narciarstwo zjazdowe wśród dzieci z terenów wiejskich jako sport całego życia".
"Portret bez Barier" to projekt, autorstwa Ewy Rzeźnik, wyjątkowego kalendarza realizowany w zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju, w którym w role modelek wcieliły się uczennice tejże szkoły. Pomysł zrodził się z pasji do fotografii i chęci przełamywania barier, szczególnie tych społecznych, kulturalnych i mentalnych, z jakimi zderzają się osoby niepełnosprawne intelektualnie. Autorka na co dzień pracuje w Zespole Szkół Specjalnych, mówi: - Chcę pokazać naturalne piękno dziewczyn, są piękne jeżeli odrzuci się patrzenie przez pryzmat niepełnosprawności a zauważy potencjał w nich drzemiący. Mamy nadzieję, że realizacja projektu Portret bez Barier wniesie wiele dobrego w postrzeganie osób niepełnosprawnych i wsparcie emocjonalne ich rodzin. Ma to bardzo duże znaczenie, nie tylko dla uczestniczek, którym pomoże uwierzyć w siebie i pozwoli spełniać marzenia, ale także dla wszystkich pozostałych - rodziców, bliskich, całego środowiska. Będzie to okazja by zobaczyć dziewczyny w innej perspektywie - perspektywie możliwości bez barier.
Projekt tworzyli:
Pomysłodawca/Koordynator projektu: Ewa Rzeźnik - Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju
Współorganizator: Lucyna Grasza, Grzegorz Kubik - Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju
Modelki: Ewa Psiuk, Paulina Swacha, Paulina Masłowska, Natalia Koper, Anna Dybiak
Fotografie: Ignac Tokarczyk, Magdalena Chojnacka, Ewa Rzeźnik
Fryzury: Irena Bzdoń, Katarzyna Ćwir - Salon Syrena,
Makijaż: Berta Stępkowska - Makeup Artist
Projekt typograficzny: Kolektyw kilku.com - Robert Zając
Przygotowanie zdjęć do druku: Tomasz Kubaczyk
Public relations: Katarzyna Futyma
Udostępnienie studia fotograficznego: Tomasz Nóżka - TNStudio
Plakat promocyjny: ZSZiO w Biłgoraju
O drugiej inicjatywie - " Przywracamy pamięć o Wacławie Żmudzkim" mówił Mariusz Polowy. - Przede wszystkim chcę serdecznie podziękować, że po raz kolejny mieliśmy okazję współpracować z firmą Model Opakowania, bo dzięki temu udało się zrobić coś czego wcześniej nie było. Jako grupa pasjonatów literatury, regionalistów, postanowiliśmy kontynuować proces przypominania sylwetki Wacława Żmudzkiego, pisarza, który pochodził z naszego regionu. Z biegiem czasu, podczas poszukiwań nowych informacji na jego temat okazało się, że odegrał bardzo ważną rolę w historii odzyskiwania niepodległości przez Polskę - wyjaśnił.
O tym, jak istotna jest to publikacja świadczy chociażby fakt, że książka z tekstami Żmudzkiego rozeszła się w całości, konieczny był dodruk 300 egzemplarzy przeznaczony do szkół i mniejszych bibliotek z terenu województwa. Autorzy już przeprowadzili spotkania z młodzieżą w bibliotekach, teraz mają w planach cykl prelekcji w szkołach.
- Przy okazji dziękuję państwu Alicji i Stefanowi Szmidtom za to, że zgodzili się nieodpłatnie nagrać audiobook tych nowel i zrobili to profesjonalny sposób, co sprawi, że stanie się to jeszcze bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi - dodał Mariusz Polowy.
Zenon Tchórzewski opowiadał za to o projekcie "Narciarstwo zjazdowe wśród dzieci z terenów wiejskich jako sport całego życia". Wyjaśnił, że ok. 10 lat temu, wśród miłośników narciarstwa zrodził się pomysł, by w szkole we Frampolu zorganizować szkółkę narciarstwa zjazdowego i dzięki przychylności rady rodziców udało się zakupić sprzęt. - Zauważyliśmy, że barierą, która uniemożliwia wzięcie udziału w zajęciach szerszemu gron dzieci była kwestia finansowa. Zaczęliśmy więc szukać rozwiązań. Tak się narodził nasz projekt. Poszukiwania środków przyniosły rezultaty, otrzymaliśmy pieniądze z ministerstwa, wsparła nas też gmina Frampol, a w ubiegłym roku dołożyła się firma Model. Dzięki temu już 90 dzieci skorzystało z projektu, a 25 osób pojechało na zajęcia w ramach Białej Szkoły do Zakopanego - opowiadał Zenon Tchórzewski.
Częścią poniedziałkowego wydarzenia była także wernisaż wystawy zdjęć wykonanych do kalendarza "Portret bez barier". Kalendarz będzie dostępny dla mieszkańców Biłgoraja. Można go kupić w siedzibie Zespołu Szkół Specjalnych lub kontaktując się z autorami za pośrednictwem portalu społecznościowego.