Pomysł na kalendarz pojawił się dwa lata temu. Autorka projektu Ewa Rzeźnik połączyła w nim dwie ważne przestrzenie: miłość do fotografii i pasję do pracy jako wychowawca w szkole specjalnej. Sukces poprzedniej edycji i ilość zaangażowanych osób, potwierdzają zasadność i potrzebę podejmowania działań w tym zakresie, które niejako odczarowując niepełnosprawność, dają tym samym więcej przestrzeni na różnorodność w nas samych.
Inicjatywa ma na celu aktywowanie pozytywnych zmian, niwelowanie wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na problemy niesprawiedliwości społecznej, a także wzmacnianie potencjału społeczności lokalnych poprzez zaangażowanie, zmierzające do podnoszenia wiedzy i rozwijania świadomości.
Podczas trwania projektu odbędą się sesje fotograficzne w profesjonalnym studiu, a powstały materiał znajdzie się w kalendarzu na 2023 rok. Dla kogo? Dlaczego? Na te pytania jest wiele odpowiedzi - mówi pomysłodawczyni: dla niepełnosprawnych osób, żeby uwierzyły w swoje możliwości, został zauważony ich potencjał i piękno, dla prawdziwej integracji, łączenia środowisk, współdziałania na gruncie kulturalnym i społecznym, dla oswajania, przekraczania granic potocznie rozumianej "normalności", dla współegzystencji - bez zdziwienia i gapienia się na "inność" lub odwrotnie - udawania, że jej się nie widzi. Bo jak przekonuje Marvin Heiferman - wspomina koordynatorka projektu - fotografia potrafi "zmienić wszystko", nasze myślenie o tym kim możemy być, poczucie przynależności, zmienia historie naszego życia i sposoby w jakie grupy społeczne i kulturowe są postrzegane.
Partnerem projektu realizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju jest firma Model Opakowania Sp z o. o..