Grupa młodzieży z dziesięciu szkół naszego powiatu odbyła wizyty studyjne "Szlakiem Różnorodności". Po Lublinie, gdzie byli na początku kwietnia, przyszedł czas na Warszawę. Wzięło w nich udział 36 najbardziej zaangażowanych wolontariuszy uczestniczących w projekcie "Różnorodność nas uskrzydla!". W trakcie tego pobytu odwiedzili fundacje, stowarzyszenia i instytucje zajmujące się wielokulturowością i kształtowaniem postawy tolerancji.
Na zaproszenie Fundacji Polonia Union młodzież gościła w Centralnej Bibliotece Rolniczej na uroczystości z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym samym dniu odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji "Amicus" prowadzony przez Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą" a także Fundację Kulczyk. Kolejny dzień rozpoczął się od spotkania z zagranicznymi wolontariuszkami w Fundacji im. R. Schumana. Młodzi odwiedzili prywatne liceum Bednarska Szkoła Realna, gdzie mogli porozmawiać z uczniami realizującymi projekty o wielokulturowości. Spotkali się także z przedstawicielką Stowarzyszenia Szkoły dla Pokoju, która opowiadała o pogroążonych w wojnie Sudanie i Jemenie. Następnie odwiedzili Fundację Ocalenie, która zajmuje się nauką języka polskiego dla cudzoziemców i emigrantów. Dzień zakończył się zwiedzaniem Muzeum Polin. Trzeciego dnia wolontariusze "Krzyku" odbyli wizytę studyjną w Centrum Wielokulturowym i Środowiskowym Domu Samopomocy dla dorosłych osób chorujących psychicznie. Ostatnim akcentem były warsztaty nowych technologii w pracowni "FabLab" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Robisz.to" a wyposażonej przez Fundację Orange.
Były to trzy dni bogate w nowe doświadczenia i niesamowite spotkania. Wizyty studyjne stały się okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń i zaczerpnięcia inspiracji w dalszych działaniach wolontariackich. Wolny czas sprzyjał nawiązywaniu nowych relacji i dzieleniu się wrażeniami.
W wycieczce do Warszawiy w dniach 24-26 kwietnia wzięli udział uczniowie z Biłgoraja i Tarnogrodu, a także z Dereźni, Gromady, Hedwiżyna, Majdanu Starego i Różańca. Poprzednio młodzież szkolna uczestniczyła w dwudniowym wyjeździe do Lublina. Wizyty studyjne są częścią projektu "Różnorodność nas uskrzydla!" realizowanego przez Fundację Pomocy Dzieciom "Krzyk" w Biłgoraju. Jest to zadanie publiczne dofinansowane z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Operatorem programu jest Narodowy Instytut Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.