Od jesieni trwa w szkołach projekt "Różnorodność nas uskrzydla!", dzięki któremu uczniowie poznają wartość różnorodności i odmienności kulturowej. Młodzież kształtuje w sobie postawę tolerancji i szacunku wobec innych. Będzie potrafiła rozpoznawać wokół siebie przejawy dyskryminacji i aktywnie im się przeciwstawiać. Uczestnicy projektu rozwijają także postawę obywatelską, poprzez przygotowanie i zrealizowanie własnych inicjatyw w swoich miejscowościach. Młodzi wolontariusze przeprowadzą w okresie wiosennym kilkadziesiąt akcji społecznych, pod wspólnym hasłem "Kraina inicjatyw".
Uczestnicy projektu "Różnorodność nas uskrzydla!" wzięli już udział w warsztatach wolontariatu "Łączy nas wiele", które odbywały się w szkołach na terenie naszego powiatu. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim poszanowania wielokulturowości i osób narażonych na wykluczenie społeczne. Jednak specyfika każdej ze szkolnych grup była trochę inna. Młodzież zetknęła się bowiem z różnym wymiarem wielokulturowości, z różnymi osobami postrzeganymi jako odmienne.
Uczniowie ze szkoły w Tarnogrodzie jako specyficzną grupę określili osoby starsze. Zauważyli że warto się dostosować do seniorów i w szczególny sposób ich traktować. W Hedwiżynie natomiast młodzież zwróciła uwagę na uchodźców. Młodzi mają z nimi kontakt w sposób bardziej pośredni, ale z perspektywy swojej miejscowości chcieliby nawiązać z nimi kontakt. Grupa szkolna w Majdanie Starym zwróciła uwagę na rozwijanie umiejętności wolontariuszy. Tworzą ją uczniowie którzy są, chętni do pomocy i bardzo wrażliwi na wszystkich potrzebujących w ich wiosce. Uczniowie klasy ósmej i gimnazjum w Gromadzie to grupa twórcza i zgrana ze sobą, która bardzo dobrze współpracowała opracowując własne inicjatywy. Natomiast w Dereźni jest młodsza grupa, która podczas warsztatów w większym stopniu skupiła się na potrzebach upamiętniania dążeń niepodległościowych w swojej miejscowości. Nawiązania do ubiegłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obecne są w każdej inicjatywie, dlatego że jest to temat szczególnie ważny w tym roku szkolnym. Grupa szkolna w Różańcu zainteresowała się różnorodnością etniczną swojej wioski w dawnych czasach i chce odkryć ślady sąsiedztwa kilku narodowości. Młodzież z biłgorajskich podstawówek i gimnzjaliści swoją uwagę skupili na osobach szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne takich jak seniorzy, weterani wojenni, podopiecznych Wioski Dziecięcej SOS, czy dzieci niepełnosprawne z którymi mają kontakt na terenie miasta. Biłgorajscy uczniowie mają też wieloletnie doświadczenie pracy w szkolnych kołach wolontariatu.
Realizacja działań społecznych podejmowanych przez każdą ze szkolnych grup, stanowi kolejny etap realizacji projektu "Różnorodność nas uskrzydla". Uczniowie przy wsparciu dorosłych sami opracowują i realizują podjęte akcje obywatelskie. "Kraina inicjatyw" poprzedzona została warsztatami z zarządzania działaniami społecznymi: analizą ryzyka, przestrzegania harmonogramu, monitorowaniem, finansami, trwałością i sprawozdawczością. Inicjatywy młodych wynikają z analizy potrzeb, ściśle odpowiadają potrzebom lokalnym i starają się zaangażować mieszkańców. Inicjatywy swoją tematyką nawiązują do poszanowania wielokulturowości i 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.
Młodzież uczestnicząca w projekcie "Różnorodność nas uskrzydla!" wykazuje się dużą otwartością, twórczym myśleniem i umiejętnością współpracy w grupie. "Kraina inicjatyw" obecna będzie już niebawem w przestrzeni publicznej Biłgoraja i Tarnogrodu, a także w Dereźni, Gromadzie, Hedwiżynie, Majdanie Starym i w Różańcu. Bardzo ważnym i wymiernym efektem akcji młodzieżowych będzie zaangażowanie w sprawy lokalnych społeczności jak największej liczby mieszkańców.
"Różnorodność nas uskrzydla!" jest projektem przygotowanym przez Fundację Pomocy Dzieciom "Krzyk" w Biłgoraju. Partnerem głównym w realizacji tego projektu jest Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju. Jest to zadanie publiczne dofinansowane z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Operatorem programu jest Narodowy Instytut Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.