Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.03.09 09:27

Mycie samochodu w zimie - sprawdź, czy robisz to dobrze

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto myć samochód zimą. Niektórzy nie robią tego o tej porze roku z obawy przed przymarzaniem uszczelek lub zamków. Trzeba jednak pamiętać, że zimą drogi posypywane są solą, która ma bardzo negatywny wpływ na karoserię i podwozie samochodu, a jedynym sposobem, by się jej pozbyć, jest dokładne umycie samochodu.
Mycie samochodu w zimie - sprawdź, czy robisz to dobrze
Mycie samochodu w zimie - sprawdź, czy robisz to dobrze

Mycie samochodu przy niskiej temperaturze

Nie ma co do tego wątpliwości, że samochody powinno się myć od czasu do czasu również w okresie zimowym. O tej porze roku cała operacja jest jednak bardziej skomplikowana do wykonania (oczywiście poza myjnią) niż w trakcie pozostałych pór roku. W przypadku mycia samochodu zimą ważna jest temperatura powietrza, która nie powinna przekraczać - 15 stopni Celsjusza. Mycie pojazdu podczas bardzo niskich temperatur jest niebezpieczne - woda może dostać się do różnych szczelin, a następnie zamarznąć, co oczywiście mogłoby nieść za sobą przykre konsekwencje.

Samodzielne mycie auta na zewnątrz

Do mycia samochodu zimą nie powinniśmy stosować bardzo ciepłej wody, ponieważ zbyt duża różnica temperatur może spowodować zmniejszenie wytrzymałości powłoki lakierniczej, co w konsekwencji prowadzi do łuszczenia się lakieru po pewnym czasie. Trzeba pamiętać również o tym, aby przed umyciem samochodu pozbyć się widocznych śladów piachu i soli z pojazdu, gdyż dalsze mycie mogłoby spowodować zarysowanie karoserii. Po wstępnym spłukaniu samochodu, np. myjką ciśnieniową, można przystąpić do standardowego mycia.

Ręczne mycie samochodu - podstawowe zasady

Co należy przygotować do mycia samochodu? Przede wszystkim będziemy potrzebować: wodę, wiaderko, specjalne preparaty do mycia ręcznego, ręcznik z mikrofibry oraz wygodną w użyciu rękawicę z mikrofibry do mycia ręcznego, w którą nie wnikają ziarenka piasku, jak dzieje się to w przypadku gąbki, dzięki czemu nie porysujemy nią karoserii samochodu. Natomiast ściereczki z mikrofibry przydadzą się do wytarcia samochodu na sucho.

Wstępne mycie samochodu jest konieczne, ponieważ pozwoli usunąć luźne zabrudzenia oraz wypłukać je z trudno dostępnych zakamarków. Zaleca się również stosowanie specjalnego środka do mycia wstępnego, np. aktywną pianę marki K2 dostępną w sklepie Motochemia.pl, która doskonale radzi sobie z usuwaniem wierzchniej warstwy brudu i soli drogowej.

Mycie właściwe rozpoczynamy od najmniej zabrudzonych elementów, czyli dachu i kierujemy się ku tym najbardziej zabrudzonym, czyli dolnym partiom pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na dolne krawędzi oraz progi, gdzie osadza się najwięcej zanieczyszczeń. Jeżeli dokładnie umyjemy te elementy, to skutecznie zabezpieczymy karoserię przed pojawieniem się w rdzy. Po umyciu należy dokładnie spłukać auto dużą ilością czystej wody.

Aby uniknąć smug i zacieków, zaraz po umyciu warto wytrzeć samochód do sucha. W tej roli doskonale sprawdzą się wspomniane już ściereczki z mikrofibry. Gdy samochód jest już suchy, można nadać mu połysk za pomocą wosku. Wosk nie tylko nabłyszcza lakier, ale również zabezpiecza karoserię przed szkodliwym działaniem soli drogowej.

Plastikowe elementy pojazdu

Podczas mycia samochodu nie należy zapominać o jego plastikowych elementach, które wykonane są z tworzyw sztucznych i szybko się brudzą. Aby utrzymać je w czystości, dobrze jest stosować specjalne środki do plastików w formie sprayu lub pasty, które konserwują i zabezpieczają plastiki.

Samodzielne mycie samochodu - o czym jeszcze należy pamiętać?

Samo oczyszczenie karoserii pojazdu zimą nie wystarczy. Trzeba również wypłukać brud spod spodu pojazdu i wnęk kół, gdzie często gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Oprócz wnęk dokładnie wymyć należy też felgi. W ten sposób zapobiegniemy ich niszczeniu przez sól.

Jakich preparatów najlepiej używać do ręcznego mycia samochodu?

Zapewne nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że nie myjemy samochodu byle czym. Używając "czego popadnie" możemy narobić wiele szkód. Do mycia samochodu wybierajmy wyłącznie sprawdzone i wysokiej jakości kosmetyki samochodowe przeznaczone do mycia i czyszczenia powłok lakierniczych.

Zobacz, jakie kosmetyki samochodowe wybrać do ręcznego mycia pojazdu.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3008
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
pobeks   Akurat nie ta okolica, ale ja mam myjnię ręczną w Krakowie, do której zawsze jeżdżę. To ta - https://irmarserwis.pl/oferta/myjnia-parowa Nigdy nie miałem problemów, a robienie tego na własną rękę? To nie dla mnie ;-)
1 kwietnia 2022
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 14:32 Dąbrowica
Spłonął kompleks budynków. Trwa szacowanie strat
dzisiaj, 12:24 Biłgoraj
Biłgorajskie przedsiębiorstwa w rankingu największych firm w kraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball