Propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości inspirowanej historią i sztuką, stworzenie możliwości powszechnego udziału dzieci i młodzieży w festiwalowych prezentacjach oraz edukacja patriotyczna to główne cele XXIII edycji Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który odbył się w czwartek, 8 listopada w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury.
Historię organizacji festiwalu przypomniała dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Renata Socha. - Z potrzeby serca, poczucia patriotyzmu i świadomości historycznej środowisk prawicowych Ziemi Biłgorajskiej w 1995 roku narodził się pomysł uczczenia wówczas 77 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy uznali, że uchronienie od zapomnienia patriotycznych, a przy tym pięknych, melodyjnych, polskich piosenek okresu walk o niepodległość to nasz wspólny obowiązek. To doskonała lekcja patriotyzmu, szczególnie dla najmłodszego pokolenia Polaków - mówiła dyrektor Socha.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Jan Koman, kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. - Sądzę, że te 23 festiwale znakomicie krzewiły w dzieciach i młodzieży patriotyzm, przywiązanie do Ojczyzny, czy znajomość historii - mówił kierownik Koman.
W prezentacjach festiwalowych wzięło udział ponad 40 podmiotów wykonawczych - solistów i zespołów wokalnych podzielonych na 4 kategorie wiekowe. Wykonania oceniało profesjonalne jury w składzie: Jerzy Odrzywolski, Krzysztof Nieścior oraz Sławomir Niemiec.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta biłgorajski Kazimierz Paterak.