F estiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej ma na celu przede wszystkim propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży, ale także rozwijanie wrażliwości inspirowanej historią i sztuką oraz tworzenie możliwości powszechnego udziału dzieci i młodzieży w festiwalowych prezentacjach. Z każdym rokiem wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku odbyła się już 12. edycja festiwalu. Udział w niej wzięło ponad 40 podmiotów wykonawczych, solistów i zespołów. Na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury zaprezentowało się ponad 200 osób.
Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. Wszystkich gości w piątkowe przedpołudnie powitała dyrektor MDK Renata Socha.
- Z potrzeby serca, poczucia patriotyzmu i świadomości historycznej środowisk prawicowych Ziemi Biłgorajskiej 20 lat temu, w 1995 roku, narodził się pomysł uczczenia, wówczas 87. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł polegał na wydobyciu z zapomnienia często znajdujących się na indeksie, zakazanych pieśni i piosenek patriotycznych, które towarzyszyły przez dziesiątki lat naszym przodkom w walce o wolną Polskę, o polski język, polską szkołę, o naszą tradycję i tożsamość narodową - mówiła dyrektor Socha.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta biłgorajski Kazimierz Paterak. - W tych pieśniach zawarta jest historia naszej ojczyzny, do której Polacy są bardzo przywiązani. Mają one jedną rzecz wspólną - wyrażają tęsknotę za ojczyzną i nadzieję na jej odzyskanie, ale także zachęcają do ofiary krwi i poświęcenia, by przyszłe pokolenia mogły żyć w niepodległym, wolnym kraju. To się udało, teraz naszym obowiązkiem jest ocalić od zapomnienia te utwory - mówił starosta.
Festiwal poprowadziła Joanna Łukaszczyk. Występy podzielono na 3 kategorie wiekowe, popisy młodych artystów oceniało profesjonalne jury w składzie: Jerzy Odrzywolski, ks. Piotr Spyra, Wojciech Fus oraz Krzysztof Nieścior.
Najlepsi uzyskają tytuł laureata, a tym samym nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Ludowej oraz Tańca Ludowego w Warce.
WYNIKI:
Po wysłuchaniu 16 podmiotów wykonawczych w pierwszej kategorii wiekowej - szkoły podstawowe , postanowiła przyznać tytuł Laureata następującym wykonawcom:
Chór Dziecięcy "Frampolskie nutki" , Szkoła Podstawowa we Frampolu
Laura Rapa , Szkoła Podstawowa w Dereźni
Alicja Tracz , Publiczna Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim
Pola Wasąg i Jakub Trybalski , MDK w Biłgoraju
Aleksandra Tracz , Publiczna Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim
NAGRODA SPECJALNA STAROSTY BIŁGORAJSKIEGO
Nela Rapa , Szkoła Podstawowa w Dereźni
Voucher dla Zespołu " THE TIME" , Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju
W drugiej kategorii wiekowej - klasy VII Szkoły podstawowej oraz gimnazja , wysłuchano 12 podmiotów wykonawczych i tytuł Laureata przyznano:
Elżbieta Jakubiec , Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach
Gabriela Duma , MDK w Biłgoraju
Julia Stepaniuk , Centrum Muzyczne TRYTON w Tomaszowie Lubelskim
Martyna Koman , MDK w Biłgoraju
Chór MILLENNIUM , Samorządowy Zespół Szkolny i Gminny Ośrodek Kultury
we Frampolu
W trzeciej kategorii wiekowej - szkoły ponadgimnazjalne , zaprezentowało się 12 podmiotów wykonawczych. Tytuł Laureata otrzymują:
Weronika Flis , MDK w Biłgoraju
Zespół Wokalno-Instrumentalny , ZSBiO w Biłgoraju
Szymon Kuśmierczak , Centrum Muzyczne TRYTON w Tomaszowie Lubelskim
Zespół Muzyczny , ZSZiO w Biłgoraju
Aleksandra Cząstkiewicz , I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju
NAGRODA SPECJALNA DYREKTORA MDK
Ewelina Komosa , MDK w Biłgoraju
Voucher dla Karoliny Więcław , MDK w Biłgoraju
Nominacje do Ogólnopolskiego Festiwalu w Warce otrzymują: Wszyscy Laureaci