fot. UM Józefów
Tego dnia józefowska książnica organizuje poranek dla maluchów, którzy nawet nie chodzą jeszcze do przedszkola. - "Stare księgi odkryte na nowo" to hasło spotkania na które zapraszamy dzieci w wieku do 3 lat i ich rodziców. Nie będzie to ich pierwsza wizyta w naszej placówce, ponieważ organizujemy takie spotkania od kilku tygodni i cieszą się one coraz większym zainteresowaniem - mówi dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz. Podobnie jak podczas wcześniejszych wizyt, również teraz, maluchy będą poznawać bibliotekę, wspólnie się bawić i słuchać bajek, uczestniczyć w zabawach ruchowych, a także wspólnie z rodzicami wykonywać proste prace plastyczne.
Po weekendzie, w poniedziałek 11 maja, biblioteka zaprasza do oglądania wystawy z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II i zajęcia edukacyjne pod hasłem "Jak Karol został papieżem". Zdjęcia, dzieła i informacje o życiu i twórczości Papieża Polaka, zgromadzone na ekspozycji pochodzą z zasobów bibliotecznych oraz zbiorów prywatnych osób, które, m.in. uczestniczyły w papieskich pielgrzymkach. Natomiast zajęcia edukacyjne będą uzupełnione testem wiedzy o Janie Pawle II.
We wtorek 12 maja odbędzie się spotkanie o "Historii gęsiego pióra, czyli jak człowiek nauczył się pisać", skierowane do uczniów szkół podstawowych. - Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Wybieram bibliotekę", dlatego chcemy wrócić do korzeni, czyli powstania pisma i książek - tłumaczy dyrektor Jamroz.
Na środę 13 maja o 12.00 zaplanowano spotkanie autorskie z roztoczańskim poetą, księdzem Pawłem Słonopasem, który urodził się w Tomaszowie Lubelskim, a od 1991 roku pracuje jako proboszcz w parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Bondyrzu w gminie Adamów. Ksiądz Słonopas zajmuje się poezją od czasu studiów. Do tej pory ukazało się już ponad 20 tomików jego wierszy, w których dominuje tematyka maryjna, przyrodnicza i psychologiczna. W czwartek 14 maja przed południem biblioteka zabierze dzieci w wieku przedszkolnym w "Podróż do krainy marzeń", zaś po południu zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który właśnie kończy 8 lat. Oprócz podsumowania dotychczasowej działalności, członkowie klubu i osoby, które w każdej chwili mogą do nich dołączyć, będą dyskutować o książce "Złodzieje koni" Remigiusza Grzeli.
Ostatni dzień tygodnia bibliotek to powrót do przeszłości, czyli kaligraficzne potyczki pod hasłem "Pięknego pisania sztuka zapomniana". - W dobie SMS-ów i maili będziemy zachęcać uczestników, by dostrzegli wartość ładnego pisania, żeby spróbowali oderwać się od programów komputerowych i czasami napisać, na przykład kartkę z życzenia czy tradycyjny list - wyjaśnia Elżbieta Jamroz.
Przez cały tydzień biblioteka będzie również prowadzić akcję "Bookcrosing - uwolnij książkę", czyli promować zostawianie wydawnictw ich w miejscach publicznych aby zostały zabrane i przeczytane przez innych, którzy potem zrobią to samo. Bibliotekarze zachęcają także zapominalskich, którzy wypożyczyli książki, ale ich dotąd nie oddali, bo uregulowali swoje zobowiązania bez jakichkolwiek konsekwencji finansowych. Autorzy abolicji wydali nawet w tej sprawie oryginalny list gończy za... książką. Można w nim przeczytać m.in. "Poszukiwana! Pani Książka! Charakterystyczny wygląd. Wpada w oko. Około 20 centymetrów wzrostu. Waga książkowa. Całkiem nieźle opisana. Bogate wnętrze. Znaki szczególne: tatuaż w kształcie pieczątki. Nagroda? Za schwytanie i dostarczenie w jednym kawałku - uśmiech bibliotekarki!".