Takie plany mają władze Biłgoraja. Jest firma, która chce zrealizować tę inwestycję. By rozwiać wszystkie wątpliwości już na początku kwietnia trzyosobowa delegacja będzie uczestniczyła w seminarium, dotyczącym produkcji energii odnawialnej ze słomy. - Dopiero wówczas podejmiemy stosowne decyzje, dotyczące wyrażenia zgody na powstanie takiego zakładu - wyjaśnia wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec.
Bioelektrociepłownia, która zapewni ciepło dla mieszkańców Biłgoraja, zatrudni ok. 80 osób i zapewni rynek zbytu dla rolników - takie są plany. Ambitne. Czy uda się je zrealizować?
Do władz Biłgoraja zgłosiła się firma, która chce wybudować obiekt na terenie tzw. starej mleczarni, czyli przy drodze na Dereźnię, przy ul. Biłgorajskiej.
- To prawda, norweska firma TergoPower ma zamiar taką inwestycję realizować. Miałaby to być bioelektrociepłownia na biomasę, na słomę. Docelowo mogliby zatrudnić ok. 80 osób. Jednak to są na razie plany. Wszystkie informacje, niezbędne do wydania opinii na temat pozwolenia na powstanie elektrowni, zbierzemy podczas dwudniowego wyjazdu do Wielkiej Brytanii, który zaplanowany jest na początek kwietnia - powiedział wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec.
W dniach 7-8 kwietnia trzyosobowa delegacja z Biłgoraja w składzie Michał Dec, Wiesław Różyński oraz Jarosław Bondyra, weźmie udział w seminarium nt. Produkcji energii odnawialnej ze słomy. Odbędzie się ono na terenie zakładu Sleaford Renewable Energy Plant. Miasto z tego tytułu nie poniesie żadnych kosztów.
- Podczas seminarium będą się Państwo mogli zapoznać z problematyką odnawialnych źródeł energii elektrycznej, a także poznać działanie ekologicznej elektrowni na przykładzie Zakładu Sleaford (38MW), który działa od września 2014r. Energia elektryczna produkowana ze słomy przez Sleaford może zasilić 65 tys. gospodarstw domowych i przyczynia się do oszczędności emisji CO2 na poziomie 150 tys. ton rocznie - wyjaśnia Anna Larson, dyrektor ds. Rynku Polskiego Green Business Norway. Dodała, że realizacja przedsięwzięcia wpłynęła na rozwój lokalnego rynku pracy.
Czy tym razem przedsięwzięcie się powiedzie? Już były plany wykorzystania terenu po tzw. starej mleczarni, o tym pisaliśmy już trzy lata w artykule pt. 200 nowych miejsc pracy w Biłgoraju.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
ffd-785
~ legalis W Stalowej Woli głównie idzie łuska słonecznika sprowadzana z Ukrainy oraz zrębki. Z tego co wiem słoma tam nie idzie.
28 marca 2015
brak ocen
PL
b3d-f6f
~ klondo~ bbb Kiedyś czytałem, że głównym paliwem elektrociepłowni będą odpady tartaczne a nie słoma. Biłgoraj i okolice to takie małe zagłębie drzewne plus linia kolejowa. Dlatego wcześniej był Swedpool (Ikea), Eco pellets --> TimberOne a teraz Tergopower.
28 marca 2015
+2
-0
PL
52b-6af
~ Absurddo~ bbb I te wszystkie TIRY codziennie: -przez Sól -przez Dereźnię - przez Jana Pawła. Chyba do bilansu emisji CO2 należny doliczyć: - ile CO2 wygenerują te samochody - ile CO2 wygenerujemy remontując "chwiolowo dobre drogi" Na koniec wyjdzie że ekologiczniej węglem
28 marca 2015
+3
-0
PL
f75-cb0
~ bbbdo~ Absurd No właśnie to jest jakieś sci-fi. Co do liczby pracowników, to ta sama firma chce w Lublinie budować podobną elektrownię, tyle, że tam się chyba wycofali już z opcji dostarczania ciepła do miasta i chcą się skupić na produkcji energii. Tam ta elektrownia na biomasę ma mieć ok 48MW mocy i zatrudnić 30 osób w elektrowni i 50 osób przy zaopatrywaniu w paliwo. Tak więc pewnie tu podobnie i tutaj 80 osób to łączna liczba zarówno w elektrociepłowni jak i przy transporcie/rozładunku biomasy. Tak dla przykładu ta planowana w Lublinie ma zużywać rocznie 280 000 ton słomy. Dla uzmysłowienia jeden balot słomy waży max około 200kg, a na zestaw samochodowy wejdzie pewnie max 80 balotów, to daje nam 17500 ciężarówek słomy rocznie, czyli trzeba dziennie dostarczać ok 50 pełnych tirów słomy. To skąd tą słomę wziąć jakby na Lubelszczyźnie były 2 takie elektrociepłownie. Poza tym nie można zapominać, że niedaleko jest też elektrownia w Stalowej Woli, która też potrzebuje biomasy. Już gdzieś czytałem, że próbują sprowadzać do Stalowej Woli biomasę koleją z Białorusi.
28 marca 2015
+2
-0
PL
52b-6af
~ Absurd Za pieniądze z dotacji powstało wiele inwestycji - czasami absurdalnych, więc ta też powstanie. Przykład: "Termy Warmińskie - inwestycja kontrowersyjna, ponieważ woda, która będzie zasilać baseny, ma temperaturę 24 st. C i będzie wymagała podgrzania. Z tego powodu niemiecki "Der Spiegel" umieścił projekt na liście "euroabsurdów", podobnie uczyniła także "Polityka" Oni mają termy bez ciepłej wody - Biłgoraj będzie miał biomasową elektrociepłownię bez słomy. Kto dostaraczy te tysiące ton słomy - rolnicy którzy mają po 5 hektarów pola? Co będzie robiło tam 80 osób - słomę sortowało. Takie obiekty obsługuje góra trzydziestu, czterdziestu pracowników. Dziwna ta inwestycja
28 marca 2015
+3
-0
SE
b22-47b
~ acc"Wszystkie informacje, niezbędne do wydania opinii na temat pozwolenia na powstanie elektrowni, zbierzemy podczas dwudniowego wyjazdu do Wielkiej Brytanii, który zaplanowany jest na początek kwietnia - powiedział wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec. " No tylko, że ta opinia miasta niewiele znaczy. Samo wydanie DŚU potrwa pewnie z kilka lat, biorąc pod uwagę, że ta inwestycja będzie oprotestoweana przez mieszkańców Dereźni i częśći Oseiedla Puszcza Solska we wszystkich możliwych instancjach. Pzoa tym trzeba milion innych papierów zdobyć, więc spokojnie, przed 2025 to raczej nie powstanie.
~ Trochę niepokoju Pytania 1. Czy Panowie którzy jadą do Wielkiej Brytanii to inżynierowie energetycy? Może wysłać jakiegoś energetyka? 2. Skoro ta elektrociepłownia będzie wytwarzała ciepło dla całego miasta - to co z BPEC. Ich kotły nieużywane po roku-dwóch pójdą do Glenia a ludzie na bruk. BPEC będzie tylko dystrybutorem energii. -Skoro kotły BPEC się rozsypią i po 2-3 latach nie będzie konkurencji - jak zmieni się cena energii cieplnej w mieście? - Może lepiej inwestować w majątek miasta? Może szukać środków na modernizację BPEC? - Mieszkańcy nie skorzystają na energii elektrycznej z tego obiektu - całość zysku nabije kieszenie prywatnym inwestorom. - Może jakaś publiczna debata?
27 marca 2015
+6
-1
PL
b3d-f6f
~ klondo~ obserwator Radzę się nie zakładać :). Pan od Modela nie ma już z tym nic wspólnego.
27 marca 2015
brak ocen
PL
ef2-914
~ abcdo~ Mac BPEC całkowicie zlikwidowane na pewno nie będzie, bo to nie tylko ciepłownia, ale też system przesyłowy. No jeśli zostanie wybudowana to miejska ciepłownia raczej zostanie zamknięta, bo nie będzie miejsca dla 2 takich podmiotów. Miasto może się zabezpieczyć i podpisać umowę wieloletnią, tak, aby ceny przez długi okres były przewidywalne. Poza tym do ewentualnego powstania takiej elektrociepłowni jeszcze długa droga, bo zebranie wszystkich pozwoleń, potem opracowanie dokumentacji i budowa to dość długie przedsięwzięcie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że na pewno będą protesty ze strony mieszkańców Dereźni. Ta elektrociepłownia przez 2020 raczej nie ma szans powstać. Poza tym, to będzie elektrociepłownia, a BPEC ma tylko ciepłownię, więc tu będzie głównie produkowana energia elektryczna, a ciepło to tylko produkt uboczny.
27 marca 2015
+2
-2
PL
d9a-181
~ hela jeszcze kilka lat i tylko gazem będzie można ogrzewać budynki już dzisiaj prawie na każdej ulicy w miastach i na wsiach są gazociągi więc to tylko kwestia ustawy
27 marca 2015
+2
-0
PL
f21-2a2
~ Mac Ciekawe tylko co w takim wypadku bedzie z Biłgorajskim przedsiębiorstwem energetyki cieplnej?? Czy bedzie zlikwidowana?? Czy inwestor za 5 lat po wyeliminowaniu konkurenta nie zacznie podwyższać opłat za ciepło dla miasta?? To ważne pytania i mam nadzieje ze włodarze sie tym zajmą. Co do krytykantów, nikt Was tam na sile nie zatrudni. Jeśli bedą proponować 1000 zł to jak nikt nie bedzie chciał pracować to bedą musieli zaproponować więcej. Im więcej firm w Biłgoraju tym lepiej
27 marca 2015
+2
-0
PL
d9a-181
~ delegacja na zmywak uważajcie żeby was nie spalili w tych piecach bo kto będzie nami rządził
27 marca 2015
+2
-0
PL
f57-cbb
~ 50l A zarobki atrakcyjne 1000zł dla niewolników ,ci wyzyskiwacze ani wstydu ani honoru nie maja , żerują jak zwykle na czyjejś krwi
26 marca 2015
+6
-3
PL
fc9-1d9
~ obserwator Jestem pewny, że to przedsięwzięcie słynnego biznesmena z Biłgoraja Pana od Modela , Timber One i miasta żydowskiego, a teraz tylko czekają na dofinansowanie unijne lub jakiś innych "inwestorów" bo swoich to nie dadzą
26 marca 2015
+7
-2
PL
799-1bd
~ xyz Kasa z podatków znowu na zachód ?
26 marca 2015
+3
-0
PL
6a6-01f
~ Stan czy to przedsięwzięcie słynnego biznesmena z Biłgoraja Pana od Modela , Timber One i miasta żydowskiego?
26 marca 2015
+4
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 08:54
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w niedzielę, godzina 10:41
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
6 listopada 2024
Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
w piątek, godzina 09:07
Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
w piątek, godzina 14:16
Gmina Biłgoraj
Gmina sprzedaje cztery strażackie klasyki
10 listopada 2024
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w niedzielę, godzina 16:25
Pływanie
22 medale dla biłgorajskich pływaków
5 listopada 2024
Biłgoraj
41 strażaków walczyło z pożarem domu w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]