Taka możliwość dotyczy osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, któremu służyć mają zakupione kolektory słoneczne. O dotację ubiegać mogą się także wspólnoty mieszkaniowe instalujące kolektory na własnych budynkach wielolokalowych, czyli wielorodzinnych.
O dofinansowanie nie mogą starać się natomiast spółdzielnie mieszkaniowe, a także osoby będące odbiorcami ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania.
- To są zasady ustalone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. My, jako urząd, tylko informujemy o tych zasadach i nie możemy ich zmieniać - powiedział Michał Dec, zastępca burmistrza.
W ramach tego programu, który będzie wdrażany w latach 2010 - 2014, będzie można ubiegać się o dotację w wysokości 45 proc. kapitału kredytu bankowego, wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Nabór wniosków o dotację z Narodowego Funduszu wraz z wnioskami o kredyt prowadzony będzie w trybie ciągłym przez banki, które zawarły z NFOŚiGW umowę o współpracy.
Wnioski o dofinansowanie mieszkańcy będą mogli składać w trzecim kwartale bieżącego roku, a szczegółowe informacje na ten temat przedstawione są na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.