W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Każda zdrowa osoba może zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Wystarczy zarejestrować się w bazie DKMS. By to ułatwić na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowany został Dzień Dawcy Szpiku. Akcja potrwa do soboty.
Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku polega na: - przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, - wypełnieniu formularza, który zawiera podstawowe dane osobowe. Należy pamiętać o zabraniu dokumentu zawierającego nr PESEL - pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do przeprowadzenia badania genetycznego, określenia antygenów HLA.
Szpik można pobrać na dwa sposoby: poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej lub pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Znacznie częściej, bo w 80% przypadków stosowana jest pierwsza metoda. Cały zabieg trwa około 4 godzin, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku można już normalnie funkcjonować, nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych. Druga z metod wymaga ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.
By zostać potencjalnym dawcą najpierw należy zarejestrować się w bazie DKMS. Wszyscy chętni mogą to zrobić w czasie trwania akcji Dzień Dawcy Szpiku, która zorganizowana została na terenie biłgorajskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Akcja rozpoczęła się w piątek, 13 lutego, ale jest jeszcze szansa, by potencjalnie uratować komuś życie. Rejestracja dawców odbywać się też będzie w walentynkową sobotę, 14 lutego, w godz. 10 - 18.
O tym, że szanse na pomoc zupełnie obcej osobie są realne przekonał jeden z mieszkańców Biłgoraja - Adam Dariusz Leszczyński. O jego historii przeczytają Państwo w artykule pt. Dzień dawcy szpiku w Biłgoraju.
red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Jest jeszcze szansa, by zostać potencjalnym dawcą szpiku, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
95a-08e
~ werka429do~ olo GRATULUJE POSTAWY , KIEDY PO DRUGIEJ STRONIE CZEKA CZŁOWIEK KTÓREMU ZAGLĄDA ŚMIERĆ W OCZY CO NIEKTÓRZY MAJA DYLEMAT CZY TYŁEK RUSZYĆ, ALE SPOKOJNIE Fundacja DKMS Polska współpracuje z następującymi klinikami, w których pobierane są komórki macierzyste lub szpik kostny: Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii w Gliwicach Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział przeszczepiania szpiku Katedry i Kliniki Hematologii Oddział Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pododdział Transplantacji Szpiku Szpital Uniwersytecki – Carl Gustav Carus w Dreźnie, Poliklinika I, Klinika Transplantacji Komórek Macierzystych
16 lutego 2015
+4
-1
NL
0c4-64c
~ olodo~ Jacek Dokładnie. Jak trzeba będzie kiedyś ten szpik oddać to trzeba do Drezna gnać. A jakby sie zarejestrowali w polskiej bazie (choćby przy pobieraniu krwi) to można nawet w Lublinie by oddać. A jakby ten nasz szpik był potrzebny jakiemuś Polakowi, to musicie i tak jechać do Niemiec tam Wam pobiora szpik i potem wyślą go do Polski i NFZ musi zapłacić za Wasz szpik tej niemieckiej fundacji kilkadziesiąt tysięcy. . Dlatego wyobraźcie sobie taka sytucję: Mieszkacie w Biłgoraju, zarejestrowaliście się w tej bazie. Okazuje się że znalazł się ktoś kto potrzebuje Waszego szpiku i mieszka dajmy na to w Gromadzie. Więc Wy musicie jchać do Niemiec, żeby oddać szpik, potem on musi zostać sprowadzony z Drezna do powiedzmy Lublina i tam przeszczepiony temu omuś z Gromady, a za wszystko musi zapłącić NFZ, czyli my podatnicy.
15 lutego 2015
+2
-6
PL
a29-8f2
~ Jacek Nie dość, że niemcy chcą zagarnąć "zgodnie z prawem" Polskie ziemie (wszystko co Polskie) przez obecną elitę rządzącą (pro niemiecką) to jeszcze ludzi zapraszacie do niemieckich fundacji zamiast wspierać nasze rodzime POLSKIE FUNDACJE ...
14 lutego 2015
+4
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.