Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2015.01.14 13:59

Przeczytaj to, zanim złożysz podpis na umowie o kredyt hipoteczny

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się z czego tak naprawę składa się hipoteka, czym jest RRSO i dlaczego raty malejące to nie zawsze dobre rozwiązanie.
Przeczytaj to, zanim złożysz podpis na umowie o kredyt hipoteczny
Przeczytaj to, zanim złożysz podpis na umowie o kredyt hipoteczny

3 rzeczy, których nie powie ci pracownik banku

1. Co składa się na ostateczny koszt kredytu hipotecznego?

Ostateczny koszt kredytu hipotecznego składa się z wielu zróżnicowanych czynników. Poza podstawowymi opłatami, prowizją oraz samym oprocentowaniem klient banku powinien liczyć się, że do płatności ratalnych będzie musiał dodać:

- polisę ubezpieczeniową w celu zabezpieczenia interesów instytucji kredytującej przed utratą zdrowia lub życia klienta, zwolnieniem z pracy oraz wieloma innymi okolicznościami,
- obsługę podstawowego konta osobistego, z jakiego klient zdeklarował się do regulowania swoich zobowiązań finansowych,
- koszt tzw. niskiego wkładu własnego (dotyczy osób, które wnoszą nie więcej niż 5 - 10% wkładu własnego do kredytu*),
- koszty pośrednie wynikające z tytułu zmian poziomu stóp procentowych NBP i wskaźnika WIBOR,

a także wiele innych, np. koszty operacyjne podczas przenoszenia własności nieruchomości, opóźnieniem w spłacie ratalnej.

* Od początku 2015r. obowiązuje 10-procentowy wkład własny, ale banki obciążają dodatkowymi kosztami tych klientów, którzy nie przekraczają progu 15-20%.

2. Czym jest RRSO, które pojawia się w tabeli opłat i prowizji?

Zgodnie z danymi podanymi przez serwis www.banki.pl RRSO jest rzeczywistą roczną stopą oprocentowania i jest jednym z głównych determinantów decydujących o ostatecznym koszcie obsługi kredytu.

Pod RRSO kryje się właściwy poziom kosztów narzuconych na klienta przez instytucję finansową, a w tym m.in.: opłaty podstawowe, dodatkowe, poziom oprocentowania nominalnego, koszty odsetkowe itd.

3. Raty równe i malejące - jakie są między nimi różnice?

Sposób spłaty hipoteki nie jest bez znaczenia. Raty równe mają dodatni, a malejące - ujemny wpływ na poziom zdolności kredytowej klienta.

Dodatkowo przeczytaj o wpływie kursu waluty na koszt kredytu

Ostateczny koszt obsługi kredytu przy ratach malejących jest na ogół nieco niższy, ale to rozwiązanie zarezerwowane dla najbardziej wiarygodnych kredytobiorców, którzy mogą pochwalić się odpowiednią historią w BIK oraz odpowiednio wysokim poziomem miesięcznych dochodów.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3761
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
a13-450
~ Jagoda33  do ~ x   Ja mogę smaiło polecic dla wszystkich szukajacych najlepszego kredytu serwis:
http://najtanszy-kredyt-hipoteczny.pl
19 marca 2016
brak ocen
PL
a13-450
~ waldik   http://www.forum-kredytowe.pl/
Dużo przydatnych informacji można znaleźć na forach specjalistycznych.
20 października 2015
brak ocen
PL
a2d-c61
~ Kasiarzyna   po co pisać o 5% wkładu jak miminum to 10%?
Nie każdy bank wymaga polisy na życie - jedyną polisą obowiązkową w każdym banku jest ubezpieczenie nieruchomości - koszt zależy od sumy ale średnio waha sie od 100- 300 zł rocznie.
Koszty obowiązkowo wystęujące w każdym banku: ubezpieczenie pomostowe i nieruchomości. Pozostałe koszty zależą tylko od oferty. Koszt "wejścia" to prowizja lub ubezpieczenie (od czegoś tam" średnio od 1,4% (mbank) do nawet 10% (alior !) średnio ok 2%. Jedyną opłacalną ofertą bez kosztu "wejścia" jest ING. MARŻA - bardzo ważna ale nie najważniejsza, zależy od tego jak długo realnie będziemy spłacać kredyt jak i od samej kwoty kredytu. Ubezpieczenie niskiego wkładu - banki przeważnie podnoszą marże do czasu spłaty brakującej części, ogromnego wpływy na koszt tonie ma (poza BGZ gdzie koszt to 0,6%) Ubezpieczenie pomostowe - czyli do czasu wpisu do hipotehi - ważne przy rynku pierwotnym tylko, czyli jak bierzemy na etapie dziury w ziemi to oprocentowanie będzie wyższe przez rok czy 1,5 nawet o 1,2%, ale w Biłgoraju raczej nie będzie to miało znaczenia. Ubezpieczenie na życie: (w wersji płatnej miesięcznie) obowiązkowe w Eurobanku, CredutAgricole, millennium w każdej ofercie, w pozostałych bankach zależy od sytuacji. tak mogę pisać i pisać. OGÓLNIE ARTYKUŁ o NICZYM i bez SENSU. Pojawiają sie ciekawe nagłówki a treść jest straszna. W razie pytań o ofertę proszę o info w komentarzu :)
14 stycznia 2015
brak ocen
PL
0b6-085
~ x   w credit tego nie mówili co przeczytaliśmy tutaj
14 stycznia 2015
brak ocen
PL
52b-6af
~ Rys   Dzięki wprowadzonym rekomendacjom banki mają obowiązek poinformowania klienta o najmniejszych szczegółach umowy kredytu a przede wszystkim kosztach po stronie klienta , wiec nie rozumiem autora tego tekstu, dlaczego wprowadza klientów w błąd , i tym samym hamuje rozwój budownictwa mieszkaniowego w naszym terenie. Natomiast ważna informacją dla klienta jest to ,że bank zawsze chce sprzedać swój produkt i nigdy nie powie że w innym banku ktoś dostanie lepsze warunki kredytu. Dlatego też warto korzystać z usług doradców finansowych , którzy przedstawią ofertę kredytów hipotecznych z kilku banków , tacy doradcy nie powiązani kapitałowo z żadnym bankiem są także w Biłgoraju.Warto skorzystać z ich usług .
14 stycznia 2015
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w piątek, godzina 11:37 Okrągłe
Osobówka wypadła z drogi. Marznąca mżawka utrudnia ruch
w czwartek, godzina 14:32 Dąbrowica
Spłonął kompleks budynków. Trwa szacowanie strat
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball