Sprawozdanie z działalności Powiatowego Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Biłgoraju w roku 2012 było jednym z punktów obrad majowej sesji rady Powiatu.
Zespół funkcjonuje w strukturach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju. Jest jednostką która orzeka o niepełnosprawności osób do 16-tego roku życia, bez określanie stopnia niepełnosprawności. Chodzi o osoby, które mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy. Powodem jej występowania może być wada wrodzona, długotrwała choroba, lub uszkodzenia organizmu, co warunkuje konieczność zapewnienia im całkowitej opieki. Zespół orzeka także w przypadku osób powyżej 16-tego roku życia to kwalifikując osoby niepełnosprawne do jednego z trzech stopni: znaczny stopień niepełnosprawności, umiarkowany i lekki. W 2012 Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Biłgoraju wydał 2 616 orzeczeń osobom po 16. roku życia i 603 orzeczenia osobom przed 16. rokiem życia. To o 205 wniosków więcej w porównaniu do roku 2011. Od wydanych przez Zespół orzeczeń w 2012 roku wpłynęło 123 odwołań. Większość z nich trafiła do rozpatrzenia do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie. W 65 przypadkach Wojewódzki Zespół utrzymał w mocy decyzje Zespołu Powiatowego, w 12 osoby nie zgłosiły się na komisję, w 26 przypadkach zmieniono w części orzeczenia Powiatowego Zespołu, w 10 przypadkach uchylono orzeczenia w całości, w 1 z powodu braku dokumentów odwołanie pozostało bez rozpatrzenia.
- Wszyscy członkowie Zespołu biorący udział w posiedzeniach składów orzekających legitymują się wymaganymi kwalifikacjami. Jednak składy orzekające dalszą współpracę warunkują zwiększeniem stawki wynagrodzenia za wydane orzeczenie - wynosi ona 25 zl dla lekarz orzecznika, oraz 13 zł dla pozostałych członków składu - mówiła Teresa Jonik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Pani dyrektor podkreśliła że pomieszczenia zajmowane przez Zespół zapewniają sprawną obsługę osób niepełnosprawnych, wyjątkiem jest poczekalnia i łazienka. Rolę poczekalni pełni korytarz jednocześnie zajmowany przez rejestrujących się bezrobotnych, gdyż siedziba PCPR mieści się w Urzędzie Pracy. Jest to sytuacja trudna w przypadku orzekania dzieci, w tym noworodków.