Pamiątkowy medalion z tym napisem odsłonięto 23 stycznia br. na figurze przy rogu ulic Kościuszki i Czerwonego Krzyża w Biłgoraju. Uroczystość poprzedziła msza św. sprawowana w parafii pw. Św. Jerzego.
Mszę święta sprawowana była w intencji powstańców i zakonników. Kazanie wygłosi ks. dr hab. Czesław Galek - kapelan sióstr z Łabuń. Ksiądz przedstawił historyczny kontekst wybuchu Powstania Styczniowego w Polsce. Nawiązał do jego kart na Ziemi Zamojskiej i Biłgorajskiej. Przypomniał, że to Powstanie Listopadowe utorowało drogę do Powstania Styczniowego. Całe kazanie przeplatane było cytatami z poezji powstańczej, w tym związanego z naszymi terenami poety Mieczysława Romanowskiego, który zginął w Józefowie. W uroczystościach uczestniczyli członkowie Biłgorajskiego Stwarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej: Tomasz Bordzań i Jan Paluch. Przedstawiali postacie kosynierów. Jan Paluch ubrany był w czerwoną oryginalną sukmanę z epoki, Tomasz Bordzań w rekonstruowany strój powstańca, szyty współcześnie.
Po mszy św. zgromadzeni we współnym marszu przeszli do figury przy ul. Czerwonego Krzyża . Tam odbyło się krótkie nabożeństwo i poświęcenie nowego medalionu. Ks. Stanisław Budzyński przypomniał losy figury - Pomnik wzniesiono w okresie popowstaniowym, na rozległym placyku. Okazały monument składał się z wysokiego kopca ułożonego z głazów narzutowych, otoczony był płotem, pośrodku centralnie znajdował się zelazny krucyfiks z figurą Chrystusa, którego postać nawiązywała do martyrologi narodu polskiego podczas okresu niewoli rosyjskiej. Wysoko na kamieniach umieszczona była odlana żeliwna tabliczka. Na tabliczce znajdował się napis:Bohaterom Powstania Styczniowego - Obywatele Biłgoraja. Na rogach zasadzono 4 akacje. Podczas okupacji niemieckiej wiosną 1944 roku pomnik rozebrano, ścięto akacje, krucyfiks złamano porzucono wraz ztablicą i płotem. Niedaleko mieszkali kowal Stanisław Lenkowicz i ślusarz Klemens Chabros, pozbierali rozrzucone elementy, naprawili krzyż i szybko postawili figurę na dwustopniowej podmurówce. Postawiono żeliwny płot, a w centralnym miejscu ustawiono cokół na który nasadzono zreperowany krucyfiks. Tablica nie została zamontowana, by nie przypominać okupantom o bohaterskim zrywie Polaków z 1863 roku - przypomniał ks. Budzyński, proboszcz parafii Św. Jerzego.
Obecna figura prezentuje stan po renowacji, którą przeprowadzono w 2002 roku z inicjatywy pani Anny Hawryluk, ówczesnej przewodniczącej Komisji Kultury i Oświaty. Aby nawiązać do zniszczonego podczas II wojny światowej pomnika użyto głazów narzutowych, oczyszczono płot i krzyż , wzmocniono oryginalny cokół. Brakuje jedynie zaginionej żeliwnej tablicy upamiętniającej powstańców. Ta uroczyście odsłonięta 23 stycznia br. tablica nosi napis: Gloria Victis - Pamięć i Modlitwa - Bohaterom A.D. 1863.
Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Gloria Victis, czyli Chwała Zwyciężonym, 1.0000 out of 5 based on 1 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
905-c98
~ to co mi zrobili BRWdo~ 45698725 to przyjdzie czas i ja moją tablicę Gloria Viktis tam postawię ale na Krzeszowskiej 63.Nawet jak by szczali na nią ci oszczercy to też by było me świadectwo prawdzie a raczej kobieta ma utrudnioną tą czynność to myślę ,że poza głównym bogiem Chmielem to cóż mi mogą pozostali 2 oszczercy szczać . Drogi panie tam gdzie chodzi o pieniądze to nie ma prawdy a pieniądze są środkiem do siania oszustw ,oszczerstw ,wyzyskiwania ludzi przez ludzi a konkretnie chodzi mi o zagryzanie siebie wzajemnie jak szczury za plecami ofiar.Kłamliwe pociotki Chmiela mnie załatwili oszczerstwami ,kłamstwami w zmowie a o cudach na Kościuszki 29 to nawet nie wspomnę .Przeklęta to jest firma przez ludzi i Boga którego udają podszywające się ,,kameleony dla kasy", że czczą.Tam gdzie kasa przyczepiają się wszelkiej maści ludzkie menty.Świat idzie na totalne psy jak już na Krzeszowskiej szczury zagryzają owce. a.k.
26 stycznia 2013
brak ocen
PL
c5f-e25
~ 4521 Czemu nie napiszą jak papież olał Dmowskiego jak Polska była pod zaborami a on walczył o poparcie kościoła to papież mu powiedzial ,że przyszłość Polski jest z Austrią
26 stycznia 2013
brak ocen
PL
408-e9f
~ Nie Gloria Victis nie dla biskupów powieszonych przez powstańców Warszawy za kolaboracie z zaratem...
25 stycznia 2013
brak ocen
PL
3ff-195
~ 509202 Szkoda, że nie ma zdjęcia samej "zainteresowanej" czyli tablicy. Są natomiast przedstawieni nasi najwięksi, najważniejsi święci za życia...
24 stycznia 2013
+1
-0
PL
6b4-926
~ w temacie Pytanie czy Kościół Katolicki popierał Powstanie Styczniowe.A może kolaborował z Władzą Carską.Proszę o zdanie,historyków.
24 stycznia 2013
brak ocen
PL
e3a-141
~ 45698725 Może coś by powiedział o powstaniu solidarności jak wyhodowała pijawki narodu i ni jak się tych trutniów pozbyć.20 lat po powstaniu i dzieci w śmietnikach grzebią a domy dziecka przepełnione,Może by się ksiądz zwrócił do sumień pracodawców żeby lepiej płacili?Od 15 lat w BRW nie było podwyżki a u innych jeszcze gorzej ,porozmawiajmy o tym co teraz,umarli umarłych pogrzebali a my musimy myśleć co teraz.
24 stycznia 2013
brak ocen
PL
0ac-e07
~ barbra56 .....mohery sa,Schodzinski,Jagusiewicz i Ferenc obecni,no ale gdzie pozostale oszolomstwo gdzie parasolki na sztorc?
24 stycznia 2013
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
dzisiaj, 15:07
Biłgoraj
Tłumy na starcie Biegu Niepodległości dla Mikołaja
dzisiaj, 12:01
Biłgoraj
Biłgoraj świętuje rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
w niedzielę, godzina 16:52
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w niedzielę, godzina 09:56
Biłgoraj
Apel do mieszkańców
we wtorek, godzina 07:07
Biłgoraj
41 strażaków walczyło z pożarem domu w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 12:19
Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
w niedzielę, godzina 14:38
Biłgoraj
Przedstawiciel powiatu prezesem Lubelskiego Związku Młodzieży Wiejskiej
w sobotę, godzina 09:46
Potok Górny
13 chętnych na przebudowę ważnej trasy
1 listopada 2024
Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
w niedzielę, godzina 11:04
Powiat
12 miejscowości bez prądu, w tym Aleksandrów i Józefów
w piątek, godzina 19:59
Biłgoraj
Ruszyła zbiórka na odbudowę domu po pożarze
1 listopada 2024
Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.