Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, śp. Franciszkanów i Powstańców Puszczy Solskiej i Roztocza, której przewodniczył ks. bp Marian Rojek.
W obchodach 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczestniczyli zarówno przedstawiciele władz samorządowych, ze starostą Marianem Tokarskim i burmistrzem miasta Januszem Rosłanem na czele, jak również poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie i środowiska prawicowe, a także młodzież szkolna. Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego przygotowali program artystyczny, a regionaliści zaprezentowali przygotowane referaty.
Piotr Flor mówił o losach biłgorajskich Franciszkanów po Powstaniu Styczniowym, a Marian Kurzyna przypomniał przebieg wojny partyzanckiej na terenie Puszczy Solskiej i Roztocza.
- Łącznie w ramach powstania miało miejsce 1229 bitew i potyczek, tylko na terenie województwa lubelskiego odbyły się 224 starcia. Należy zaznaczyć, że w okolicach Biłgoraja, na terenie Roztocza, w przeciwieństwie do reszty kraju, największy udział w powstaniu mieli chłopi. To wydarzenie, zakończone klęską, przyniosło nam świętych jak chociażby brat Adam Chmielowski, czy brat Albert, a na wyniesienie na ołtarze czeka także Romuald Traugutt. To są właśnie owoce duchowe, o których nie wolno nam zapominać - mówił podczas wystąpienia Marian Kurzyna i dodał, że z tej historii powinniśmy wyciągać naukę.
- Powstańcy, pomimo, że reprezentowali różne obozy, potrafili się zjednoczyć, to powinno nas nauczyć, by działać razem, a nie przeciw sobie - dodał Kurzyna.
Podczas uroczystości rocznicowych wykład pt. "Działania Patriotyczne w Powiecie Biłgorajskim w latach 2005-2013" wygłosił wicestarosta Stanisław Schodziński.
Na zakończenie obchodów wręczono nagrody uczestnikom konkursu historycznego o Powstaniu Styczniowym.
Organizatorami wydarzenia byli: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Jana Pawła II w Biłgoraju, Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii św. Marii Magdaleny, Akademia Myśli Chrześcijańskiej oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii św. Marii Magdaleny.