W dniach od 26 do 28 września 2012 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju, uczestniczyli w VIII Rajdzie szlakiem walk partyzanckich. Wymagająca trasa stanowiła nie tylko wyzwanie fizyczne, była także doskonałą lekcją historii.
W rajdzie udział wzięli uczniowie klas: I d, I b, II a, II b, II f, II g, III d, III e, IV d oraz V d. Przygodę rozpoczęli 26 września, wtedy wyruszyli autokarem na Roztocze Zachodnie.
Pierwszym punktem wyprawy był Radzięcin, w którym uczestnicy rajdu poznali historię powstania parku im. Jana Pawła II oraz historię parafii i kościoła pw. św. Kazimierza. Kolejnym etapem była Jędrzejówka, z której już uczniowie pieszo wyruszyli na trasę.
- Wędrowaliśmy najpierw rowerowym szlakiem Jastrzębiej Zdebrzy, podziwiając jesienne krajobrazy, częstując się opadłymi na drogi orzechami włoskimi i jabłkami oraz podziwiając przepiękne jesienne krajobrazy gorai roztoczańskich. Po 3 kilometrach zmieniliśmy szlak niebieski na zielony i zaczęliśmy trudną wspinaczkę do najważniejszego celu naszej wyprawy, do miejsca, gdzie w latach 1943 - 45 funkcjonował Fort IV AK. Na miejscu fortu stoi obecnie pomnik poświęcony partyzantom, którzy w nim stacjonowali, a szczególnie por. Hieronimowi Dekutowskiemu, ps. "Zapora", cichociemnemu, a później "żołnierzowi wyklętemu" - informuje Andrzej Czacharowski, regionalista, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
Uczniowie poznali dramatyczną historię oficera AK i wypoczęli po trudnej wspinaczce. Następnie mali podróżnicy odwiedzili Hosznię Ordynackią, gdzie stoi młyn pamiętający czasy II wojny światową. Uczestnicy rajdu wzięli udział także w ognisku turystycznym zorganizowanym w Trzęsinach, pieszo odwiedzili również źródło rzeki Grajki i drewnianą kapliczkę pw. św. Antoniego Padewskiego.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
53f-9a3
~ Przodownik Turystyki Pieszej Nr.4116 Rajd Pieszy Szlakiem Walk Partyzanckich w latach 1970-tych był bardzo, popularny. Często zaczynał się na Porytowym Wzgórzu a kończył się w Józefowie. Wspomnę o dwóch Przodownikach Turystyki Pieszej. Których już wśród nie ma. Jóżwiakowski Józef z Józefowa i Iwanowski Tadeusz z okolic,Sarny.Tych znałem,najlepiej.Organizatorem był PTTK.
22 sierpnia 2014
+1
-0
PL
fd1-e97
~ J56 Czy w tym Parku im. JP II też były walki partyzanckie oraz czy w kościele i parafii pw. Kazimierza też odbywały się walki? Przecież był to rajd po szlaku walk partyzanckich. A o tym cichociemnym-wyklętym może coś więcej napisać co robił po wojnie. Dzieciaki te należało zawieżdż do Osuch, na Porytowe Wzgórze, Margole i w wiele innych miejsc gdzie faktycznie odbywały się bitwy a nie zaczynać od parku JPII i kościoła. Takie tematy to na religii.
4 października 2012
+1
-1
PL
2d8-f94
~ Ale co się uchodziły dzieciaczki to jejich A ten brodaty to powstaniec pewnie co ?? Ogolić go niech pokaże prawdziwą twarz powstańca . Dzieciaczki trzeba było wywalić po 10 groszy na maszynki do golenia . A gdzie się podziały panie nauczycielki ?
4 października 2012
+0
-2
PL
2d8-f94
~ Panie Podatnik mam pytanko ? Jak to jest, że co roku jest coraz więcej partyzantów różnej maści ? -mnożą się przez pączkowanie ?? z szacunkiem dla partyzantów. Cóż to za partyzant ,kombatant,zesłaniec z łagru albo ziem wyzyskanych ,powstaniec taki czy owaki jak wg kalendarza to taki chyba latał u Ojca z jajka na jaje ? A ile tych ,żeby nie większość co przyjechali z Ukrainy ,za Buga to większość to żony o 10 lat starsze mieli ?? Chyba nie muszę dopowiadać do rozmysłu, że emerytur się dochrapali wcześniej a potem chałturzyli jako zdrowi emeryci gdzieś w firmie. Te pokolenie oczywiście już poumierało w większości.
4 października 2012
+3
-1
PL
b0a-369
~ Podatnik Uważam, że w/w rajdach nie powinny brać udział małe dzieci z I lub II klasy podstawówki, tylko dzieci, które ją kończą, czyli z VI klasy. Starsze dzieci lepiej znoszą trudy rajdu i mogą już na całe życie zapamiętać przynajmniej niektóre epizody z walk partyzanckich. Ponadto, najlepiej byłoby gdyby historię walk partyzanckich opadali dzieciom jej uczestnicy, czyli sami partyzanci.
4 października 2012
+2
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w czwartek, godzina 14:32
Dąbrowica
Spłonął kompleks budynków. Trwa szacowanie strat
w czwartek, godzina 12:24
Biłgoraj
Biłgorajskie przedsiębiorstwa w rankingu największych firm w kraju