Ranking miał za zadanie wyłonić najlepsze placówki, różnych typów szkół: powstał więc Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2012 oraz Ogólnopolski Ranking Techników 2012.
O tym, która ze szkół zasługuje na wyróżnienie zdecydowała specjalnie do tego celu powołana kapituła. Przewodniczył jej prof. Jana Łaszczyk rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Brano pod uwagę m.in. wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych, jak również dodatkowych, osiągnięcia szkół w olimpiadach przedmiotowych, placówki oceniane były także przez kadrę akademicką. Nowością była za to uwzględnienie wyników egzaminów zawodowych osiąganych przez technika.
Zwycięzcą Ogólnopolskiego Rankingu Liceów Ogólnokształcących zostało Liceum Akademickie UMK z Torunia, otrzymało komplet punktów, na podium znalazło się także LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej z Wrocławia oraz XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina. Najlepiej w naszym województwie poradziło sobie I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica z Lublina, otrzymało 61,08 punktów i zajęło 21 miejsce w kraju. Najlepsze w powiecie biłgorajskim okazało się Liceum Ogólnokształcące im. ONZ, które uplasowało się na 18 miejscu w województwie, w klasyfikacji generalnej zajęło natomiast 311 miejsce z ilością 42,89 punktów.
Znacznie lepiej wśród szkół technicznych poradziło sobie biłgorajskie Technikum Budowlane w ZSZiO zajmując 77 miejsce w kraju, a 6 w województwie i pierwsze w powiecie, uzyskując 66,69 punktów. Kolejne miejsce również przypadło szkole z Biłgoraja, na siódmej pozycji w województwie i drugiej w powiecie uplasowało się Technikum Mechaniczno-Elektryczne w RCEZ, otrzymało 63,44. Placówka ta zajęła 117 pozycję w rankingu ogólnopolskim.
Najlepszą szkołą techniczną w kraju okazało się lubelskie Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. Drugie miejsce zajęło Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności z Krakowa, trzecia lokata należy do Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji z Poznania.
Ranking odbył się już po raz 14. a jego zadaniem, jak informują "Perspektywy" jest "dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne - licea ogólnokształcące i technika. Głównymi adresatami tego zestawienia są uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu".