Już po raz XXIII czasopismo "Perspektywy" przygotowało Ranking Liceów i Techników. W zestawieniu sklasyfikowano 1500 najlepszych szkół - 1000 liceów i 500 techników. Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli Komisji ds. Kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad, przedstawicieli MEN oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pod przewodnictwem dr hab. Barbary Marcinkowskiej, prof APS - rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Pod uwagę wzięto dane z 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników spełniających tzw. kryterium wejścia - maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, którzy z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo średnio osiągnęli wyniki nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Kapituła oceniając licea uwzględniła kryteria: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Natomiast w tegorocznym Rankingu Techników wzięto pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Wśród 1000 najlepszych liceów na 602. pozycji w kraju i 31. w województwie lubelskim znalazło się I LO im. ONZ w Biłgoraju. Natomiast 34. miejsce na Lubelszczyźnie i 651. miejsce w kraju przypadło II Liceum Ogólnokształcącemu im. Józefa Dechnika w Biłgoraju. Obie placówki otrzymały tytuł "Brązowej szkoły".
W Rankingu Techników 2021 na 257. miejscu w Polsce i 18. w województwie lubelskim sklasyfikowano Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju . Placówka została wyróżniona tytułem “Srebrnej szkoły". Natomiast na 25. pozycji na Lubelszczyźnie i 500+ w kraju znalazło się Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju.