- Trwa Europejski Rok Wolontariusza. Zależy nam aby zainteresować młodzież wspólnym działaniem na rzecz innych. Dzięki nawiązaniu więzi z potrzebującymi pomocy młodzi ludzie odkryją radość z bycia wolontariuszami - mówi Agnieszka Lipińska, koordynator projektu w Gimnazjum nr 2.
Kluby wolontariusza działają w wielu szkołach Powiatu Biłgorajskiego. dzięki nim możliwe jest realizowanie takich akcji jak "Góra grosza", "Pomóz i Ty", "Pomoc dla dzieci w Teodorówce", czy wyjazdy do zwierzynieckich domów dziecka.
W trakcie konferencji wystąpili z prelekcjami Edward Kurzyna z Rejonowego Oddziału PCK, Anna Dziadosz i Maria Adamczuk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Maciej Mulawa z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi i Biłgorajskiej, Ingrida Sokołowska z Młodzieżowego Domu Kultury. Wszyscy prelegenci podkreślali, że realizowanie wielu projektów bez wolontariuszy byłoby niemożliwe. - PCK wręcz swoje istnienie zawdzięcza wolontariuszom. Jednak ich liczba spada. W 2005 roku w Biłgoraju działało 21 szkolnych kół PCK z liczbą 602 wolontariuszy, 4 koła dla dorosłych w których działało 50 osób a także 4 koła Honorowych dawców Krwi z liczbą 276 wolontariuszy. W ciągu ostatnich lat zauważamy spadek liczby wolontariuszy - mówił Edward Kurzyna, kierownik Zarządu Rejonowego PCK w Biłgoraju .
Edward Kurzyna wręczył w trakcie konferencji wyróżnienia PCK dla Agnieszki Lipińskiej, Marka Hawryluka i Marii Węgrzyn.
Maria Adamczuk z MOPS-u przypomniała początki programu "Niezapominajka", które sięgają 2007 roku. - Program miał na celu wyrównanie szans edukacyjnych. W latach 2007 - 2010 uczestniczyło w nim 17 dzieci z 15 rodzin. Przez ten czas uczestniczyło w programie aż 45 wolontariuszy, którzy spotykali się zazwyczaj w świetlicach szkolnych, aby pomagać w lekcjach dzieciom objętym opieką Ośrodka - wyjaśniała Maria Adamczuk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Głównym celem projektu było zachęcenie młodzieży do działalności woluntarystycznej poprzez liczne akcje, w trakcie których gimnazjaliści uczyli się dialogu: młodzież - dorośli na rzecz łamania barier społecznych.
Projekt jest dofinansowany ze środków "Działaj Lokalnie VII" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.