Czym właściwie jest pergola?
Mówiąc o pergoli mamy na myśli lekką budowlę do ogrodu. To konstrukcja architektoniczna, która składa się z serii pionowych słupów lub kolumn połączonych belkami lub poprzeczkami. W swojej najprostszej wersji składa się z czterech słupków stanowiących filary, na których trzyma się zadaszenie w formie równolegle ułożonych belek bądź kratownicy. Niekiedy pergola posiada ścianki boczne, ale nie jest to reguła. Pergole mogą mieć różny kształt, choć najbardziej powszechne i wygodne w użytkowaniu są te kwadratowe i prostokątne.
Pergole w przestrzeniach zewnętrznych, takich jak ogrody, tarasy, patio czy dziedzińce, stawiane są w celu zapewnienia cienia, ochrony przed słońcem, stworzenia obszaru do relaksu, a nawet po to, aby nadać otoczeniu więcej estetyki.
Materiał wykonania
Konstrukcja może być oparta na różnych materiałach, takich jak drewno, metal czy tkanina.
- Drewniane pergole wydają się być najpowszechniejsze w ogrodach i tarasach, gdzie akcent kładzie się na nieco rustykalną estetykę. Nierzadko stawia się tutaj ścianki boczne w postaci drewnianych kratek, pod którymi sadzi się rośliny pnące. Taki zabieg estetyczny jeszcze bardziej podkreśla charakter ogrodu.
- Aluminium sprawdzi się wówczas, kiedy zależy nam na stosunkowo lekkiej konstrukcji. Lekkość tego materiału zmniejsza obciążenie struktury podparcia i ułatwia projektowanie bardziej złożonych kształtów. Pergole z aluminium nie wymagają ponadto regularnego malowania ani zabezpieczania przed korozją, co jest konieczne w przypadku drewnianych struktur. To znacząco obniża koszty i wysiłek potrzebny do utrzymania pergoli w dobrym stanie.
- Z kolei pergole materiałowe, czyli te wykonane z tkanin lub innego rodzaju materiałów, również posiadają swoje specyficzne zalety, które sprawiają, że są one popularnym wyborem w projektowaniu przestrzeni zewnętrznych. Wśród zalet tych wymienia się np. dostępność w różnych kolorach, wzorach i stylach, co pozwala na ich dostosowanie do indywidualnych preferencji czy dobrą przepuszczalność powietrza, co pozwala na zachowanie cyrkulacji nawet przy pergolach tworzących swoisty, zamknięty namiot.
Rodzaj zadaszenia
Do wyboru jest zadaszenie stałe bądź ruchome. O zadaszeniu stałym mówimy w przypadku, kiedy nie jest możliwa jego regulacja, np. kiedy przymocowane jest na stałe albo kiedy w zamierzeniu ma służyć jako wsparcie dla pnących roślin. Zadaszenie ruchome może być rozsuwane na podobnej zasadzie, na jakiej działają markizy bądź — jeżeli zbudowane jest z lameli — regulowane pod względem kąta ułożenia desek, co sprawia, że w otoczenie pergoli trafia odpowiednio mniej lub więcej światła słonecznego. Na pergole-poznan.pl znajduje się szeroki wybór niezwykle estetycznych pergoli lamelowych, również z ruchomym zadaszeniem z napędem elektrycznym.
Funkcja pergoli
Dobierając odpowiednią konstrukcję trzeba mieć też na względzie, jakie będzie jej główne przeznaczenie. Jeżeli chcemy, aby wydzielała prywatną przestrzeń w ogrodzie, chroniąc od spojrzeń sąsiadów i zapewniając kącik do relaksu, dobrym wyborem będzie pergola zabudowana, z bocznymi bądź frontowymi ściankami. Z oczywistych względów taka zabudowana konstrukcja zapewni więcej ochrony aniżeli samo zadaszenie czy konstrukcja ze ściankami ażurowymi.
Z kolei jeśli pergola ma pełnić funkcję przydomowego tarasu, pożądany będzie widok na ogród. Tutaj więc warto bardziej niż na zabudowaniu skupić się na innych aspektach. Na przykład systemach przeciwsłonecznych. Podobnie jak refleksole chronią przed nadmiarem słońca w przedszkolnych ogrodach zimowych, tak odpowiedni kształt i rodzaj zadaszenia może przyczynić się do komfortu podczas spędzania czasu na tarasie. Nie bez znaczenia może być tu też możliwość dodawania kolejnych modułów pergoli. Dzięki temu w razie zmiany koncepcji zaaranżowania tarasu, zmodyfikować można łatwo konstrukcję pergoli, dostosowując ją do danej wizji tarasu.
Elementy dodatkowe
Dzisiejsze pergole często wyposażone są w pomysłowe rozwiązania technologiczne, sprawiające, że ogród czy taras z pergolą stanie się niezwykle nowoczesny. W ofercie panwygodny.pl znajdują się pergole ze specjalnym systemem odprowadzania wody. Są to modele konstruowane z uwzględnieniem specjalnych rynien, które sprawiają, że pergola bardzo dobrze chroni przed deszczem. Inny robiącym wrażenie elementem jest oświetlenia LED, którego montaż usprawnia korzystanie z tarasu po zmroku. Nadaje przestrzeni niepowtarzalnego klimatu, a jednocześnie jest bardzo praktycznym gadżetem.
Dobór pergoli nie jest zadaniem prostym. Pod uwagę trzeba wziąć co najmniej kilka aspektów, takich jak materiał wykonania, rodzaj zadaszenia czy przeznaczenie. Dostępność wielu ciekawych rozwiązań z pewnością daje jednak duże szanse na takie dopasowanie konstrukcji, która całkowicie spełni nasze oczekiwania.