Drewniane lub metalowe pergole ogrodowe oplecione towarzystwie pięknymi roślinami prezentują się imponująco. Pergola to także dodatkowy dzień w upalne dni.
Kwiatowy pokój
Jeżeli lubimy odpoczywać w ogrodzie z książką w ręku, z dala od rodzinnego zgiełku, to warto pomyśleć o pergoli. Kiedy obrośnie pnączami, to nie tylko cudownie wygląda, ale tworzy tajemniczy kącik, idealny do czytania, czy wsłuchiwania się w odgłosy ptaków. Wystarczy wstawić meble ogrodowe i już mamy gotowy prawdziwy salon w ogrodzie. Różni się on od domowego salonu, bo jest w nim spokój i błoga cisza. Zamiast sufitu nad głową widzimy kwiaty. Pergola na kwiaty tworzy urokliwą, naturalną kompozycję. Można dzięki niej stworzyć przepiękne wejście do ogrodu, a także wybudować śliczne przejścia, bramy i tunele. Najważniejszą zaletą pergoli jest to, że zakrywa te miejsca w ogrodzie, z których nie jesteśmy dumni. Pergola ogrodowa powinna współgrać z innymi elementami ogrodu i organizować przestrzeń ogrodową. Pergole bywają "ściankami działowymi ogrodu".
Ułatwienie wzrostu roślinom
Pergola ogrodowa jest ażurową konstrukcją, która pomaga rosnąć roślinom pnącym. Nie jest wynalazkiem współczesnym. Już starożytni Rzymianie stosowali ją w architekturze ogrodowej. Początkowo pergole pełniły jedynie funkcję dekoracyjną - podpórkową. Była drewnianą konstrukcją wolnostojąca, przy której sadzono róże pnące, winogrona czy dzikie wino. Znacznie później pojawiły się pergole ogrodowe metalowe. Tunele utworzone z pergoli obrośniętych kłączami to jedna z najciekawszych ozdób w ogrodzie. Stworzenie zamkniętych przestrzeni z kwiatów i pergoli sprawia, że ogród intryguje nas swoją tajemniczością, a jednocześnie staje się bardziej przytulny. Tunel z kwiatów jest idealnym miejscem do biegania dla dzieci.
Rośliny uprawiane na pergolach
Od wieków pergole ogrodowe wykorzystywane są jako podpórka dla winorośli i bluszczu. Sprawdzą się niezależnie od wielkości ogrodu i aranżacji. Na pergoli niezwykle urokliwie wygląda wisteria (glicynia), która została okrzyknięta "najcudowniejszym pnączem świata". I rzeczywiście jest to roślina wyjątkowa - kwitnie ogromną ilością kwiatów przypominających wyglądem kiście winogron. Jej kwiaty w zależności od odmiany mają kolor: biały, niebieski, wrzosowy, fioletowy i różowy. Na pergoli ogrodowej kwitną również: wiciokrzew, powojnik, męczennica, surfinia wisząca, groszek pachnący, psianka. Z kolei na masywnych drewnianych pergolach można uprawiać pnącą różę, milina amerykańskiego. Duże pergole to znakomity pomysł na zadaszenie altany ogrodowej - kiedy pokryją się roślinnością, stają się żywą altaną - miejscem idealnym dla wszystkich spotkań towarzyskich. Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na stronie: https://rodzinneogrody.pl/