W niedzielę 4 czerwca na boisku wiejskim w Okrągłem zorganizowano obchody Święta Ludowego - święta ludowców i społeczności wiejskiej, z której wywodzi się ruch ludowy. Wydarzenie połączone było z rywalizacją sołectw z terenu gminy Biłgoraj w XVII edycji Turnieju Wsi. A relację ze zmagań znajdą Państwo pod adresem: Turniej Wsi 2023 [NOWE ZDJĘCIA].
- Tydzień temu obchodziliśmy Zielone Świątki, święto ludowców i ludzi wsi. Wzorem ubiegłego roku połączyliśmy obchody Święta Ludowego z Turniejem Wsi, w jedno wielkie, radosne święto - tłumaczyła dyrektor GOK Celina Skromak.
Wszystkich zgromadzonych, wśród których znaleźli się m.in. samorządowcy, dyrektorzy szkół i jednostek podległych Urzędowi Gminy Biłgoraj, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Biłgoraj i okolic, powitał wójt Wiesław Różyński.
Jak mówił wójt Różyński Święto Ludowe wpisane jest w blisko 130-letnią tradycję ruchu ludowego. Wyrosło z tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej i nierozłącznie towarzyszy historii Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obchodzone jest od 1931 r., jednak prawdziwe odrodzenie obchodów Święta Ludowego nastąpiło dopiero w latach 90′. Dziś wydarzenia związane ze Świętem Ludowym łączą w sobie elementy o charakterze patriotycznym, wspólną zabawę oraz rodzinny wypoczynek.
W 2020 roku rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, na wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego, wniósł do Sądu Najwyższego kasację w sprawie Wincentego Witosa i pozostałych skazanych w procesie brzeskim. W piątek 25 maja br. skazani zostali uniewinnieni przez Sąd Najwyższy.
- Po 90 latach największy przywódca Ruchu Ludowego, trzykrotny premier Wincenty Witos i wszyscy skazani w procesie brzeskim, zostali uniewinnieni przez Sąd Najwyższy. Jest to przez wiele lat oczekiwane zadośćuczynienie i uhonorowanie troski Wincentego Witosa o tereny wiejskie - podsumował Wiesław Różyński.