Krok 1: Zastanów się, co doprowadziło Cię do długów
Gdy zrozumiesz, co sprawiło, że wpadłeś w długi bankowe, będzie Ci łatwiej wyjść na prostą. Zapobiegniesz też wpadnięciu w spiralę finansową, która pogłębiłaby Twoje problemy. Przyczyny kłopotów z zadłużeniem mogą być różne, np.: choćby choroba czy śmierć bliskiej osoby, nagła utrata pracy.
Zdarza się jednak, że dług to skutek nieefektywnego gospodarowania domowym budżetem. Dlatego warto przyjrzeć się ponoszonym kosztom i zastanowić:
- czy wysokość zobowiązań nie przekracza Twoich możliwości finansowych;
- czy są wydatki, z których możesz zrezygnować - czasem nawet niewielkie zmiany, np. przygotowywanie listy zakupów przed wizytą w sklepie i ścisłe trzymanie się jej, mogą zrobić różnicę;
- czy możesz w jakiś sposób zwiększyć swoje przychody - np. dzięki pracy dorywczej.
Krok 2: Policz, ile wynoszą Twoje długi
Kiedy już wiesz, co jest przyczyną Twoich problemów finansowych, czas dokładnie określić , ile i komu jesteś dłużny. Aby to zrobić:
- sprawdź wszystkie pisma, które otrzymałeś ostatnio w sprawie swojego zadłużenia - dla pewności możesz też skontaktować się z wierzycielami, aby określić, ile jesteś im winien. Pamiętaj, że pierwotna kwota, wynikająca np. z kolejnych niespłaconych rat, mogła się powiększyć z uwagi na odsetki czy inne dodatkowe opłaty wynikające z umowy z bankiem;
- podlicz, ile dokładnie wynosi Twój dług w całości - tak, aby mieć jasny obraz sytuacji.
Krok 3: Opracuj plan wyjścia z długu
Jak to zrobić? Gdy już wiesz, ile wynoszą Twoje zaległości, czas obliczyć stałe dochody. Zlicz wszystkie źródła zarobku Twojej rodziny - te, które są pewne i będą się pojawiać co miesiąc. To np. wypłata, renty i emerytury czy świadczenia społeczne.
W następnej kolejności policz, ile wynoszą Twoje stałe i konieczne wydatki - np. na czynsz, media, leki czy jedzenie. Odejmij tę kwotę od wysokości dochodów. Otrzymana kwota to pieniądze, które możesz przeznaczyć na spłatę długów. Zastanów się, czy nie możesz zwiększyć jej wartości - np. decydując się na pewne oszczędności.
Kiedy już określisz wszystkie te elementy, skontaktuj się z wierzycielem lub obsługującą Cię firmą windykacyjną. Jeżeli jesteś np. klientem Ultimo, możesz to zrobić np. przez internet, za pomocą portalu obsługi. Tam w kilka minut - dyskretnie i o dowolnej porze - możesz określić wysokość comiesięcznej raty dopasowanej do swoich możliwości. To pozwoli polubownie rozwiązać problem i co najważniejsze - krok po kroku zmniejszać wysokość ciążącego na Tobie zobowiązania.
Pamiętaj: najlepszym sposobem na to, jak wyjść z długów, jest dojście do porozumienia z wierzycielem i… rozpoczęcie spłaty zobowiązań. Chociaż ten proces może potrwać przez długi czas, warto przez niego przejść, aby znów cieszyć się spokojem wewnętrznym i "czystym kontem" kredytowym. Spróbuj!