Mroźnym rankiem 13 grudnia 1981 roku Polacy obudzili się w innej rzeczywistości. Od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce mija w tym roku 40 lat. Dla jednych jest to tylko odległy fragment zapisany na kartach historii, dla drugich blizna pozostawiona w pamięci. Uroczystością Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol chciała uczcić pamięć o tych ważnych wydarzeniach. Ze względu na niepewną i dynamiczną sytuacje epidemiologiczną obchody tej ważnej rocznicy odbyły się nieco szybciej.
Wydarzenie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie. Następnie prelekcję wygłosił Tomasz Karolczak, historyk.
Kulminacyjnym puntem wieczoru był koncert Jarosława Chojnackiego, jednego z najlepszych wokalistów i interpretatorów piosenki poetyckiej i literackiej w kraju. Twórca muzyki do wierszy zagranicznych i polskich poetów. Nie zabrakło interpretacji utworów m. in. Jacka Kaczmarskiego. Był to niezwykły spektakl, który dzięki słowom i dźwiękom trafiał w sam środek duszy odbiorców. Dewizą artysty jest, że każdy koncert gra z taką pasją, jakby miał to czynić po raz ostatni w życiu. Tak było i tym razem.
Wymowną dekorację przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tereszpola-Kukiełkach.
Wydarzenie zostało zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.