Wyzwania przy urządzaniu małej kuchni
To, że nie będzie łatwo jest oczywiste. Jednak przy dobrym zaplanowaniu i przemyśleniu kluczowych elementów, także niewielkie pomieszczenie może stać się funkcjonalne. Wybór stylistyki wnętrza, charakter użytych materiałów oraz kolorystka jest w tym przypadku kwestią drugorzędną, związaną zwykle z indywidualnymi preferencjami mieszkańców. Można toczyć spory, o to, że minimalistyczne wnętrze, będzie bardziej przestronne, niż takie, w którym dominuje mocny styl pełen dodatków. Jednak to pewne architektoniczne kamienie milowe decydują o funkcjonalności kuchennej przestrzeni. Co zatem trzeba brać przede wszystkim pod uwagę?
- Ergonomia przestrzeni - elementem na którym nie można oszczędzać będą meble kuchenne. Dobrze zaplanowana przestrzeń do przechowywania pozwoli pomieścić wszelkie niezbędne sprzęty oraz drobniejsze akcesoria. Na małej przestrzeni, każda z szafek powinna mieć swoje docelowe przeznaczenie. Tym sposobem unikamy projektowania czegoś, co w efekcie będzie wykorzystywane jedynie okazjonalnie. Najlepszym pomysłem będzie zamówienie szafek kuchennych zrobionych na wymiar. Gotowe rozwiązania, mimo że korzystne cenowo mogą pozostawiać puste przestrzenie i nie wykorzystywać w pełni potencjału miejsca. Czasami nawet niewielka szafka dużo zmienia, ponieważ pozwala przechować drobiazgi, które w innym wypadku byłyby pozostawione na blacie.
- Styl życia - wszystko bardzo potrzebne, a finalnie mało z tego regularnie używane. Mnogość kuchennego sprzętu AGD kusi, aby kompletować niezliczone gadżety. O ile w dużej kuchni zwyczajnie można schować je w szafkach i wyjmować okazjonalnie, to na małym metrażu stanie się to realnym problemem. Dlatego tak ważne jest krytyczne podejście do stylu życia właścicieli projektowanego pomieszczenia. Innej organizacji przestrzeni będą potrzebowały osoby przygotowujące wszystkie posiłki samodzielnie, innej natomiast ludzie korzystający głównie z ekspresu i tostera.
- Funkcjonalność ponad design - każdy chce mieszkać w pięknym wnętrzu, jednak w przypadku małych mieszkać to aspekt funkcjonalności powinien dominować nad estetyką, która przytłacza. W obrębie pięknych i praktycznych rozwiązań istnieje całe bogactwo wzornictwa. Nie może ono jednak zawierać elementów, które będą niefunkcjonalne lub sprawią, że niewielka przestrzeń optycznie stanie się jeszcze mniejsza. Ciężkie industrialne lampy, masywne stoły są zapewne kuszące, ale warto zastanowić się nad tym, czy będą równie dobrze wyglądały w malutkiej kuchni w bloku, co prezentowane w salonie meblowym.
- Optyczne triki - ze wspomnianym wyżej tematem wiąże się też zastosowanie pewnych wizualnych złudzeń, które wpływają na odczuwanie przestrzeni. Jaśniejsze lepsze niż ciemne. Połyk ponad mat. Gładkie faktury bardziej niż agresywne wzory na dużej powierzchni.
- Architektoniczne ruchy - być możne istnieje szansa, aby dokonać jeszcze radykalnych architektonicznych przeróbek? Pozbycie się kaloryfera, który i tak nie jest włączany daje dodatkową wolną ścianę. Zburzenie ograniczającej ścianki działowej otwiera przestrzeń i daje kolejne możliwości aranżacji. Warto to przemyśleć.
Mała kuchnia, wiele możliwości
Zaprojektowanie nowoczesnej małej kuchennej przestrzeni w początkowym etapie może budzić wiele obaw. Czy pomieścimy wszystkie potrzebne przedmioty? Czy niewielka przestrzeń będzie wygodna w codziennym funkcjonowaniu? Kluczem do sukcesu jest dokładne zaplanowanie wszystkich aspektów realizowanego projektu. Oczywiście będzie to wymagało pewnych kompromisów, szukania rozwiązań pośrednich, jednak powinno się zakończyć pełnym sukcesem. Funkcjonalna kuchnia, w której chce się gotować i spędzać czas to zwieńczenie podjętego na etapie projektowania trudu.