Wyspa w kuchni jako popularne rozwiązanie aranżacyjne
Kuchnia z wyspą to wciąż bardzo chętnie wybierane rozwiązanie aranżacyjne. Powoduje ono, że metamorfoza kuchni prezentuje się bardziej spektakularnie, jednak dodatkowy blat kuchenny nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i warto przed podjęciem decyzji o jego kupnie, przeanalizować, zarówno jego zalety, jak i wady.
Wyspa kuchenna - zalety
Powodem, dla którego wiele osób decyduje się na wyspę w kuchni, jest ładny efekt wizualny. Kuchnia wygląda wówczas nowocześnie i sprawia wrażenie dobrze zorganizowanej i spójnej przestrzeni. Wyspa zapewnia również dodatkowy blat roboczy, zwłaszcza gdy potrzebujemy dużo miejsca, aby przygotowywać częste i obfite posiłki dla całej rodziny. Montaż wyspy można zaplanować w taki sposób, aby wyposażyć ją w dodatkowe szafki i półki, gdzie można przechowywać sprzęt AGD czy naczynia. Dodatkowy blat kuchenny pomaga również usprawnić cały proces przygotowywania posiłków.
Modna przestrzeń typu open space doskonale sprawdza się w dużych mieszkaniach. Kuchnia połączona z salonem, ale oddzielona wyspą subtelnie dzieli obydwa pomieszczenia, tym samym zapewniając swobodną komunikację między domownikami. Dodatkowy blat kuchenny można ozdobić wazonem ze świeżymi kwiatami czy misą z owocami lub zainstalować nad nim klimatyczne lampy zwisające dobrane odpowiednio do stylu, w jakim została wykonana kuchnia.
Wyspa w kuchni - wady
Wyspa kuchenna nie sprawdza się w bardzo małych pomieszczeniach, w których zainstalowanie jej może wprowadzić chaos i sprawi, że poruszanie się po kuchni będzie uciążliwe. W przestrzeniach typu open space trzeba również liczyć się z tym, że wszelkie zapachy wydobywające się podczas gotowania, nawet pomimo instalacji okapu, mogą przedostawać się do pozostałych części domu. Wyspa kuchenna powoduje, że wchodząc do salonu, automatyczne widzi się wszystko, co znajduje się w kuchni, dlatego decydując się na nią, należy dbać o nienaganną czystość, nie chcąc czuć się zażenowanym podczas niezapowiedzianej wizyty znajomych.
Wyspa w kuchni to również dodatkowy koszt, dlatego przed jej instalacją warto zastanowić się, czy jest ona rzeczywiście niezbędna, zwłaszcza, gdy posiada się ograniczone fundusze. Płyta grzewcza na wyspie wydaje się wygodnym rozwiązaniem, jednak w praktyce, tłuszcz wydobywający się podczas smażenia będzie rozprzestrzeniał się po całej kuchni, np. na podłogę czy siedzących przy blacie domowników.
Czytaj także: Malowanie ścian - od czego zacząć?