19 kwietnia 1945 r. sowiecki pluton pogranicza wraz z plutonem operacyjnym Komendy Powiatowej MO w Krasnymstawie dokonał zbrodni na mieszkańcach gminy Turobin. Wśród zamordowanych znaleźli się mieszkańcy miejscowości: Czernięcin, Żurawie, Gaj Czernięciński, Wólka Czernięcińska i Turobin. Najmłodsza ofiara miała 17 lat, a najstarsza 58. Zamordowano 12 osób. Działania reżimu sowieckiego spowodowane były współpracą okolicznych miejscowości ze strukturami podziemia niepodległościowego, które działało na tych terenach.
Z inicjatywy władz samorządowych i lokalnej społeczności na cmentarzu parafialnym w Czernięcinie Poduchownym ustawiono pomnik poświęcony pamięci ofiar sowieckiego reżimu. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika, z udziałem rodzin pomordowanych, władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, służb mundurowych, duchowieństwa, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańców gminy Turobin, odbyło się w niedzielę 5 września.
Wydarzenie rozpoczęło się od rekonstrukcji tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Wir oraz lokalnej społeczności. Następnie w kościele pw. św. Katarzyny w Czernięcinie Poduchownym w intencji pomordowanych odprawiona została msza święta. Dalsza część uroczystości odbyła się cmentarzu parafialnym.
Jak mówił dyrektor oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik osoby zamordowane w wyniku obławy w Czernięcinie Poduchownym to żołnierze Armii Krajowej już wówczas rozwiązanej. - Ci ludzie zostali zamordowani tylko za to i aż za to, że w sobie mieli gen wolności, który posiadało wielu naszych rodaków, dzięki czemu Polska mogła odzyskać niepodległość - mówił dyrektor Krzysztofik.
Na zakończenie zaplanowano koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Kapeli Turobińskiej