Wybór odpowiedniego miejsca
Kluczowym elementem planowania dłuższej wyprawy z psem jest z pewnością wybór odpowiedniego miejsca, gdzie akceptowane są zwierzęta. Warto, aby miejsce noclegu zapewniało zwierzętom również przestrzeń do wybiegania i załatwienia potrzeb fizjologicznych. Przed wyjazdem sprawdźmy też koniecznie, czy atrakcje, jakie chcemy odwiedzić ze zwierzakiem, są dla niego dostępne. W wielu parkach narodowych jest zakaz wprowadzania psów, dlatego nie na wszystkie górskie trasy możemy zabrać czworonoga.
Co spakować do psiej walizki?
Dłuższe wyprawy z psem to świetna okazja do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Koniecznie trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo czworonoga. Na wycieczkę powinniśmy więc obowiązkowo zabrać obrożę, szelki oraz kaganiec, a także identyfikator lub adresówkę na wypadek, gdyby się zgubił. Warto też zadbać o ochronę przed kleszczami i innymi pasożytami dobraną do wagi zwierzęcia - obroża przeciwkleszczowa dla dużego psa nie powinna być stosowana u zwierząt mniejszych ras, zaś preparat przeznaczony dla małego czworonoga nie zadziała skutecznie u jego większego kolegi. Oprócz tego powinniśmy zabrać ze sobą zapas wody i dwie miski. Pamiętajmy też, że wszelkie nagłe zmiany w psiej diecie mogą skutkować dolegliwościami żołądkowymi u czworonoga, dlatego lepiej nie ryzykować i w dłuższą podróż zabrać odpowiednią ilość zwykle jadanej przez niego karmy. Dobrym rozwiązaniem będzie zwłaszcza sucha karma, np. Wiejska Zagroda indyk z królikiem spakowana do szczelnego pojemnika. Do psiej walizki włóżmy też jego ulubione zabawki i kocyk oraz smakołyki. Akcesoria dla czworonoga oraz wysokiej jakości karmę dla psów znaleźć można w internetowym sklepie zoologicznym Zoopers.
Pies w samochodzie
Jeśli nasz pies nie lubi podróży autem lub ma chorobę lokomocyjną, warto sięgnąć po preparaty łagodzące stres i zapobiegające wymiotom. Przed jazdą należy pójść z nim na spacer. Lepiej nie karmić pupila bezpośrednio przed wycieczką, można za to podać wodę. Podczas wielogodzinnej trasy koniecznie też trzeba zatrzymywać się na postoje co 1,5 - 2 godziny, aby pies mógł się napić, zjeść niewielką przekąskę, załatwić potrzeby fizjologiczne i rozprostować łapy.