Jak przyzwyczaić psa do obroży?
Obroża nie jest tylko łącznikiem ze smyczą. W rzeczywistości pełni wiele ważnych funkcji. Np. obroże dla psa furkidz umożliwiają przede wszystkim przejęcie nad zwierzęciem kontroli, a także zapewnienie mu bezpieczeństwa. Obroże ułatwiają codzienne spacery, pozwalają na bliskie trzymanie pupila w sytuacjach, gdy jest to konieczne - np. u weterynarza lub wtedy, gdy pies jest agresywny. Jeśli wyposażone są w adresówki, mogą również pomóc w szybkim zidentyfikowaniu właściciela zaginionego zwierzaka.
Obroża powinna być traktowana jako obowiązkowe akcesorium każdego psa. Z pewnością warto, by była zakładana na czas wyprowadzania, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo czworonoga. Żeby jednak pies czuł się w niej swobodnie, powinien być z obrożą stopniowo oswajany.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup obroży już dla szczeniaka. Dzięki dużym możliwościom regulacyjnym, łatwo będzie można ją dopasować do potrzeb rosnącego pupila. Należy pamiętać o tym, że małe psy kształtują swoje nawyki i szybciej przyswajają komendy. Zakładanie obroży na wczesnym etapie życia sprawi, że pies przestanie zwracać na nią uwagę i będzie traktował obrożę jako naturalny element, z którym nie trzeba walczyć.
Aby oswoić zwierzę z obrożą, należy wprowadzać to akcesorium powoli, dać czworonogowi czas na zapoznanie się z nim i przyzwyczajanie. Dobrym rozwiązaniem jest pozwolenie psu na obwąchiwanie obroży, a później - zakładanie jej na krótki czas także w domu.
Rodzaje psich obroży?
To co powinno być kluczowe przy zakupie obroży dla psa, to przede wszystkim komfort zwierzęcia. Z tego względu należy zwracać uwagę na jakość wykonania i użyte materiały. Tkaniny muszą być trwałe, ale jednocześnie delikatne w dotyku, by nie powodowały podrażnień. Staranne obszycia zapobiegną skaleczeniom. Wybór w tej kwestii jest naprawdę szeroki. Z jakimi, wartymi polecenia, obrożami można się spotkać?
- spersonalizowane obroże - wyposażone są we wbudowaną adresówkę lub mogą mieć nadrukowane np. imię zwierzaka. Producenci często umożliwiają szeroką decyzyjność, dzięki czemu właściciel ma duży wpływ na kolory materiałów i obszyć. Takie obroże prezentują się designersko, pozwalają na wyróżnienie się czworonoga.
- obroże PVC - mają prostą formę, jednak na uwagę zasługuje ich wytrzymałość. Paski pokryte są specjalną powłoką, która jest także odpowiedzialna za brudoodporność.
- świecące obroże - wbrew pozorom nie są fanaberią, ale znacząco wpływają na bezpieczeństwo pupila, poprawiając jego widoczność. Jest to szczególnie istotne, gdy często wyprowadzamy psa na nocne spacery. Takie obroże są wykonane z nylonowej taśmy, a ponadto występują w różnych kolorach i mają kilka trybów świecenia.
- regulowane obroże - umożliwiają maksymalne dopasowanie, dzięki czemu są wyjątkowo wygodne i nie powodują niebezpiecznego podduszania.
Najlepsza obroża dla psa?
Dobra obroża musi odpowiadać potrzebom psa oraz jego charakterowi. Powinna być wyposażona w solidny zatrzask, zabezpieczający przed zerwaniem się pupila ze smyczy. Warto także zwrócić uwagę na same materiały. Najlepsze są takie, które łatwo da się utrzymać w czystości.
Obroża koniecznie musi być dobrana pod wagę i rozmiar psa. Tylko wtedy będzie komfortowa i zapewni bezpieczeństwo. Istotna jest lekkość i regulacja obwodu, a miłym dodatkiem będzie ciekawy czy oryginalny design.