Regulacja drzwi pcv - kiedy należy ją podejmować?
Istnieje kilka przypadków, w których użytkownicy będą mieć pewność, że nadszedł czas na wyregulowanie drzwi balkonowych. Czynność ta jest konieczna, gdy po jakimś czasie zauważa się, że drzwi tarasowe sprawiają coraz większe trudności podczas ich otwierania. Mogą stawiać większy opór, w trakcie uchylania czy przesuwania, da się słyszeć skrzypienie, ponadto trzeba używać coraz więcej siły, by podnieść skrzydło.
Należy pamiętać o tym, że opadanie drzwi tarasowych, tak naprawdę dzieje się naturalnie wraz z upływem czasu. Nie musi ono negatywnie wpływać na komfort przebywania w domowych wnętrzach, o ile regulacja zawiasów drzwi balkonowych bądź innych elementów, będzie podejmowana na czas. Dzięki temu zostanie zniesione ryzyko powstawania coraz większych nieszczelności, ucieczki ciepła, a nawet powolnego uszkadzania niektórych elementów stolarki okiennej.
Jak wyregulować drzwi balkonowe?
Wymienia się trzy rodzaje regulacji:
- pionową skrzydła poprzez zawias dolny,
- poziomą skrzydła poprzez zawias górny,
- mimośrodkowych rolek ryglujących.
Regulację poziomą musi zawsze poprzedzić regulacja pionowa skrzydła. Polega ona na wykręceniu śruby zawiasowej w prawą stronę, co wpływa na opuszczenie skrzydła drzwiowego. Z kolei obrót śruby w drugą stronę pozwala unieść skrzydło. Pierwszy etap poleca się wykonać przed sezonem zimowym, aby okno było szczelniejsze. Drugi rodzaj regulacji wykonuje się zwykle tuż przed sezonem letnim, dla zapewnienia lepszej wentylacji.
W regulacji poziomej, używając zawiasu górnego, dochodzi do przesuwania w poziomie skrzydła drzwiowego względem ościeżnicy. Tym samym ustawia się docisk przy zamkniętym skrzydle. Drzwi należy również ustawić względem przekątnej, co wpływa na uniesienie bądź obniżenie dolnego skrajnego rogu drzwi.
Z kolei regulując mimośrodowe rolki ryglujące, zmniejsza się bądź zwiększa docisk skrzydła do ościeżnicy - w zależności od pory roku. Można również tak wyregulować drzwi balkonowe, aby ustawić pozycję neutralną decydując o temperaturze umiarkowanej, zgodnie z porą roku - wiosną i jesienią.
Usterka klamki a regulacja drzwi balkonowych
Gdy drzwi balkonowe stawiają opór podczas ich otwierania, uchylanie, ale i sterowanie klamką sprawia trudności, może się okazać, że tak naprawdę problem leży w nieprawidłowym mechanizmie działania klamki. Jeśli system działa poprawnie, nie występują żadne uszkodzenia ani mankamenty, zmiana pozycji klamki doprowadza do powstania ruchu okucia. Efektem jest otwarcie bądź uchylenie okna. Jakie mogą się pojawiać problemy?
Blokada obrotu klamki manifestuje się wyczepianiem okna z górnego zawiasu, gdy jest ono uchylone. Awaria zasuwnicy może zaś sugerować konieczność użycia zdecydowanie większej siły, gdy okno jest zamykane. Z kolei klamka obracająca się wokół własnej osi, zmusza użytkowników do wymiany zasuwnicy, ze względu na zerwane gniazdo, w którym obraca się klamka.
Nieszczelne drzwi balkonowe i nie tylko - zapobiegaj negatywnym konsekwencjom
Nieszczelne drzwi balkonowe, problemy z ich otwieraniem, brak płynnej obsługi klamki. To wszystko sprawia, że zarówno otwieranie, jak i zamykanie drzwi balkonowych staje się coraz bardziej uciążliwe, ponadto wymaga dodatkowej siły, a do tego powstające nieszczelności sprzyjają ucieczce ciepła. To dlatego niezbędna jest okresowa regulacja drzwi pcv. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór odpowiednich produktów, do których można przykładowo zaliczyć okna tarasowe polskiego producenta Domel dostępne tutaj. Stolarka okienna powinna się charakteryzować wysoką jakością wykonania oraz zastosowanych materiałów.
Jak wyregulować drzwi balkonowe? Z powyższymi wskazówkami można to zrobić sprawnie i szybko, a przede wszystkim samodzielnie. Jeśli jednak pojawiają się problemy i wątpliwości, a nieszczelne drzwi balkonowe coraz bardziej dają o sobie znać, tę czynność warto powierzyć fachowcom. Nieumiejętnie wykonywana regulacja, może bowiem pogorszyć parametry okien, doprowadzić do większych nieszczelności, ale i uszkodzenia poszczególnych elementów stolarki okiennej.