Łatwy dostęp do okien
Okna rozwierno-uchylne to świetna opcja dla osób dysponujących małym metrażem w mieszkaniu. Nie musimy bowiem otwierać okien, zdejmując wszelkie przedmioty z parapetu. Wystarczy, kiedy je uchylimy, skrzydło okienne nie zajmuje więc żadnej przestrzeni. Otwieranie okien znajdujących się w trudno dostępnych miejscach może być jeszcze prostsze, jeśli klamki okien umieścimy w dolnej części skrzydła okiennego, a oprócz tego wybierzemy mechanizm okucia, który wymusza otwarcie albo uchylenie skrzydła po ustawieniu klamki we właściwym położeniu. W takich nowoczesnych modelach okien użyto klamki o dłuższym ramieniu, dzięki czemu moment obrotowy jest większy, a obsługa nawet sporych okien staje się niezwykle komfortowa.
Wietrzenie według indywidualnych potrzeb
Często w oknach rozwierno-uchylnych stosuje się mechanizm wielostopniowego uchylania skrzydła, dzięki niemu możliwe jest wpuszczanie dowolnej ilości powietrza, w zależności od aktualnych potrzeb. To świetne rozwiązanie, które umożliwia regulację intensywności wietrzenia, zarazem nie powoduje zbytnich strat ciepła w okresie jesienno-zimowym. O ciepłej porze roku, pomieszczenia możemy wietrzyć do woli. Oprócz tego w nowych modelach okien tego typu korzysta się ze stabilizatora uchylenia, który zabezpiecza przed nagłym zatrzaśnięciem skrzydła okiennego, wywołanego przez przeciąg.
Balkonowe okna rozwierno-uchylne
Producenci oferują jedno albo dwuskrzydłowe drzwi balkonowe, jednak nie ograniczają wielkości skrzydła. Przeważnie szerokość skrzydła wynosi do maksymalnie 90 cm, a wysokość do 240-250 cm. Możliwe jest zestawienie paru skrzydeł, żeby stworzyć większe przeszklenie. Zaletą takich drzwi balkonowych czy tarasowych, jest to, iż nie ma konieczności ich całkowitego otwierania w celu przewietrzenia pomieszczenia. Można je bowiem jedynie uchylić, co w zupełności wystarczy, aby wpuścić do wnętrza dużą ilość świeżego powietrza. Na rynku dostępne są modele mające funkcję rozszczelniania, której zadaniem jest także zapewnienie dopływu świeżego powietrza do środka bez otwierania drzwi. Drzwi rozwieralno-uchylne mogą posiadać dodatkowe funkcje, takie jak na przykład zatrzask balkonowy, z którego pomocą przymkniemy skrzydło od strony zewnętrznej bez ryzyka zatrzaśnięcia drzwi i utknięcia przez nas na balkonie.
Montaż drzwi rozwieralno-uchylnych - o czym pamiętać?
Ważne jest to, aby ościeżnica drzwi zachodziła na warstwę wykończenia tarasu, woda deszczowa powinna spływać na okładzinę zewnętrzną, a nie czasem pod nią. Spoiwem uszczelniającym wypełniamy powstałą szczelinę pomiędzy ramą a nawierzchnią. W dolnej belce ościeżnicy znajdują się otwory odpływowe zabezpieczone przy użyciu okapnika, dzięki którym możliwy jest swobodny odpływ wody, jaka przedostaje się między ramę drzwi a ościeżnicę. Nie można zachodzić warstwami wykończeniowymi na szczelinę odpływową, gdyż woda może dostać się pod warstwy tarasu czy balkonu. Drzwi balkonowe montowane jest na klinach podkładkowych, przestrzeń między nimi musi być wypełniona pianą montażową. Często wykonuje się również podwyższenie progu, przez co mocowanie staje się stabilne.