Konferencja prasowa z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego odbyła się w czwartkowe popołudnie, 9 kwietnia.
- Wielu z nas jest zmęczonych tą kwarantanną, dziś pojawiły się jednak większe szanse na przejęcie kontroli nad koronawirusem. Niestety przyrosty zachorowań będą zauważalne i dotkliwe, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie się epidemii przedłużamy wszystkie ograniczenia - rozpoczął Premier Mateusz Morawiecki.
Do 19 kwietnia przedłużono obostrzenia dotyczące zamknięcia galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, usługowych, limit osób w sklepach i kościołach pozostaje bez zmian. Nadal obowiązuje zakaz wychodzenia z domu przez osoby nieletnie bez opieki dorosłego. - Okazuje się, że był to dość skuteczny środek rozprzestrzeniania się epidemii - dodał Premier.
Do 26 kwietnia zamknięte pozostają szkoły, wstrzymany pozostanie ruch lotniczy, kolejowy, zamknięte pozostają granice państwa, na których w dalszym ciągu odbywać się będą sanitarne kontrole graniczne, obowiązkowa będzie nadal kwarantanna dla osób powracających z zagranicy.
Granice państwa będą zamknięte do 3 maja.
- To wszystko się sprawdziło, działania te muszą być zatem kontynuowane - wyjaśnia Mateusz Morawiecki.
Z kolei ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. - Byliśmy jednym z pierwszych państw, które wprowadziły takie ograniczenia, wiemy, że to było słuszne postępowanie. Trzeba z pokorą powiedzieć, że nie wiemy jak będzie przebiegała trajektoria zachorowań, dlatego staramy się na bieżąco dostosowywać obostrzenia - mówił dalej szef rządu.
Podkreślił też, że podejmowane działania nie oznaczają bynajmniej, że są to ostatnie tygodnie takiego funkcjonowania. - Po świętach przedstawiony zostanie logiczny plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej., ta poprzednia z pewnością nie wróci przez długi czas, być może przez lata - mówił Morawiecki.
Nadchodzący czas jest szczególnie ważny dla wszystkich katolików, jesteśmy w czasie Wielkiego Tygodnia, za chwilę Święta Wielkiej Nocy. W związku z tym, że jest to czas rodzinnych spotkań, szef rządu apelował o pozostanie w wąskim gronie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy, by nie spotykać się z dalszą rodziną i znajomymi.
Informacje przekazane podczas konferencji prasowe dotyczyły również kwestii związanych z edukacją. Nadal pozostają zamknięte szkoły i przedszkola. Zdecydowano się także na przesunięcie egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów, nie odbędą się one wcześniej niż w drugiej połowie czerwca, informacja o dokładnym terminie przekazana zostanie nie później niż na trzy tygodnie przed egzaminami.
- Wszystkich nas zaskoczyła ta sytuacja, bądźmy dla siebie wyrozumiali, dziękuję ze tę narodową kwarantannę, która odbywa się w sposób zdyscyplinowany. Wiem, że żyjemy w czasie ogromnej niepewności, ale w tej nowej rzeczywistości procedury państwa muszą funkcjonować, urzędy również, staramy się szybko przebudować państwo, by można było żyć i pracować, szczegółowy plan przedstawimy po świętach. To też trudny czas dla osób starszych, pomagajmy im jak możemy. Widać coraz bardziej, że w nas jest siła, że poradzimy sobie z pandemią, że kraj wróci do nowej rzeczywistości. Wierzę, że polski biznes wyjdzie z tego trochę pokiereszowany, ale obroną ręką. Przed nami decydująca faza walki z epidemią - podsumował Premier.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował za to, że od przyszłego czwartku, czyli 16 kwietnia, rząd wprowadza nakaz noszenia maseczek na twarz lub innej formy zasłaniania ust i nosa. Zasada ta obowiązuje w przestrzeni publicznej. - To na dzień dzisiejszy, gdy coraz więcej osób choruje bezobjawowo, pozwoli ochronić nie nas, którzy będziemy nosili maseczki na twarzy, ale innych przed nami - wyjaśnił minister Szumowski i dodał: - Jeszcze raz chcę apelować , niech te święta będą świętami życia i nadziei, nie kontaktujmy się bezpośrednio, zadzwońmy. Nie dajmy szansy temu wirusowi.