Dziś po południu, w czwartek, 12 marca, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, podczas której szef resortu przekazał, że planowane jest wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia o stanie zagrożenia epidemiologicznego
Z czym wiąże się stan zagrożenia epidemiologicznego?
Przede wszystkim można czasowo ograniczyć określony sposób przemieszczania się, ale też czasowo ograniczyć lub zakazać obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych. Ale to nie wszystko. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego wiąże się z ograniczeniem funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakazem organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności. Wprowadza się także obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych. Można wprowadzić też nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.
Co istotne przy wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego możliwe jest wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych.
Ponadto minister może wydać nakaz pracy dla lekarzy i pielęgniarek. 19 szpitalu w kraju, w tym jeden z województwa lubelskiego - znajdujący się w Puławach, zostanie przekształconych na placówki jednoprofilowe, typowo zakaźne. Szpitale muszą być przygotowane do najbliższego poniedziałku.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego związane jest z coraz to nowymi przypadkami zarażenia koronawirusem. W czwartkowe popołudnie poinformowano o śmierci pierwszej osoby na terenie kraju, u której wykryto SARS-CoV-2. Była to 57-latka z Poznania. W całym kraju potwierdzono dotychczas 47 przypadków zachorowania, 6 osób to mieszkańcy województwa lubelskiego.