Na spotkanie zaprosiła Komisja edukacji, kultury, sportu, turystyki i promocji Rady Powiatu. Odbyło się ono we wtorkowe popołudnie, 25 lutego, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.
Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji turystycznych, agroturystycznych i krajoznawczych. Rozmawiano o tym, jak skutecznie promować powiat. Wszystkich gości obecnych na spotkaniu witał przewodniczący komisji Jan Małysza.
Jedną form promocji regionu jest strona internetowa, która od niedawna funkcjonuje w nowej odsłonie. O jej zaletach mówiła rzecznik Starostwa Katarzyna Kobel. - Dodajemy na bieżąco nowe informacje i nowe zdjęcia z wydarzeń, które się dzieją na terenie naszego powiatu. Oprócz tego działa nasz profil na Facebooku, gdzie uruchomiliśmy link do strony "kalendarz imprez powiatowych", dzięki któremu gminy mogą zamieszczać informacje o imprezach, jakie odbędą się na naszym terenie - mówiła Katarzyna Kobel. Podkreśliła też, że na etapie opracowania jest album "Ziemia Biłgorajska", środki zostały już zabezpieczone, ale będą trwały starania o pozyskanie dodatkowych funduszy na ten cel. W planach jest wydanie tysiąca egzemplarzy.
O ofercie, mającej na celu zainteresowanie zwiedzających, ale i mieszkańców regionu atrakcjami mówił dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Marek Majewski, który przypomniał o tym, że w ramach instytucji funkcjonuje też Punkt Informacji Turystycznej, zajmujący się promocją atrakcji turystycznych. - Chcemy informować o tym co i jak możemy zwiedzić na terenie powiatu, ale pokazać też to, czym na co dzień dysponujemy - wyjaśnił dyrektor Majewski.
Jedną z podstawowych form promocji są wydarzenia, organizowane na terenie powiatu. Samorząd dofinansowuje imprezy takie jak: zlot młodzieży organizwany przez PTTK i PTSM, konkurs turystyczno - krajoznawczy, rajdy rowerowe takie jak: gwieździsty rajd rowerowy, rajd powstańczy, czy Jastrzębia Zdebrz, konkurs wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej. W sumie na ten rok do rozdysponowania jest 56 tys. zł, a juz zabezpieczono nieco ponad 20 tys. zł. Jeśli są organizacje chętne do skorzystania ze środków mogą składać wnioski do Zarządu Powiatu.
Rozmawiano też o możliwościach jakie oferuje otoczenie Biłgoraja, w tym szlakach turystycznych, rezerwatach przyrody, czy ścieżkach biegowych, które dla turystów są nie lada atrakcją. Jak wyjaśniał przedstawiciel Nadleśnictwa Biłgoraj każdego roku przygotowywane są foldery informacyjne, które prezentują najciekawsze miejsca w okolicy.
Ewa Maciocha zwróciła za to uwagę na dziedzictwo kulturowe, które powinno być wykorzystywane w większej skali. Mówiła, że powinna być przemyślana kwestia wykorzystania ciekawszych zdjęć z powiatu np. na kartkach pocztowych, które obecnie wyglądają jak z poprzedniej epoki, co więcej szerzej powinien być dostępny wzór haftu biłgorajskiego, który mógłby być wykorzystywany do promocji regionu np. podczas spotkań wyjazdowych kół gospodyń, czy prowadzących działalność agroturystyczną.
- Widoczna jest praca działu promocji, coś się zaczyna dziać, dobrze to rokuje na przyszłość warto zwrócić na to jeszcze większą uwagę. Bo wiele elementów można wykorzystać jeszcze skuteczniej - podsumowała Ewa Maciocha.
A może nasi czytelnicy mają pomysły na lepszą promocję powiatu biłgorajskiego? Zachęcamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach pod artykułem lub na Facebooku.