Na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w jednym z gospodarstw w gminie Turobin, w którym utrzymywano 71 świń, stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. Gospodarstwo objęte zostało procedurą likwidacji choroby, a wojewoda lubelski na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, wydał rozporządzenie określające obszar obszar zapowietrzony i zagrożony chorobą.
Zgodnie z rozporządzeniem obszar zapowietrzony obejmuje tereny w powiecie biłgorajskim położone w promieniu 3 km wokół ogniska afrykańskiego pomoru świń wyznaczonego w miejscowości Wólka Czernięcińska, następujące miejscowości: Wólka Czernięcińska, Czernięcin Poduchowny, Gaj Czernięciński, Żurawie w gminie Turobin. Natomiast obszar zagrożenia został wyznaczony w promieniu 7 km poza obszarem zapowietrzonym i w powiecie biłgorajskim objął: Turobin, Czernięcin Główny, Nową Wieś, Zabłocie, Żabno, Żabno Kolonia, Przedmieście Szczebrzeszyńskie, Elizówkę, Rokitów, Załawcze, Zagroble, Olszankę, Tarnawę Małą, Hutę Turobińską i Gródki w gminie Turobin, Gilów, Kondraty, Hosznię Ordynacką, Goraj, Hosznię Abramowską, Albinów Mały, Albinów Duży, Majdan Abramowski, Jędrzejówkę, Średniówkę w gminie Goraj oraz Chłopków i Komodziankę w gminie Frampol.
Przypomnijmy, że afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, ponieważ nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Aby jednak zapobiec szerzeniu się choroby wśród zwierząt na obszarach zapowietrzenia i zagrożenia należy przestrzegać określonych zasad. Nie można m.in. wywozić i przywozić świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii, transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, organizowania targów, wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt, czy wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Należy natomiast oczyszczać i odkażać pojazdy oraz sprzęt używany do transportu zwierząt, pasz i nawozów i przestrzegać zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby poprzez odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące.