W ostatnich dniach lipca na części terenu powiatu biłgorajskiego wprowadzony został obszar zagrożenia ASF. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Wprowadzono obszar zagrożenia ASF na terenie powiatu. Sytuacja dotyczy takich gmin jak: Goraj, Turobin, Fampol oraz Tereszpol.
O tym problemie rozmawiano podczas środowej sesji Rady Powiatu, 14 sierpnia. - Do czerwca sytuacja była bardzo stabilna. Mieliśmy tylko dwie gminy objęte obszarem ochronnym. Wszystko zmieniło się na początku lipca - rozpoczął powiatowy lekarz weterynarii lek. wet. Jacek Sak. Obecnie trwa kontrola w gospodarstwach. Z zagrożeniem związane są utrudnienia dla rolników, nie można np. przemieszczać świń, czy dokonywać uboju. Kontrola potrwa do połowy przyszłego tygodnia, jeśli w tym czasie nie zostaną stwierdzone ogniska będą trwały starania o uwolnienie terenu z obszaru zagrożonego.
Jedną z przyczyn szerzenia się ASF są dziki, dlatego dziś powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie o sanitarnym odstrzale dzików. - Zakłada ono prawie depopulację dzika na tym terenie - wyjaśniał Jacek Sak. Drugie rozporządzenie dotyczy natomiast wyznaczenia obszary skażonego.
- 12 sierpnia dostaliśmy wyniki 4 dzików znalezionych w lesie pod Różańcem, okazały się dodatnie. Dziki odnaleziono w bardzo trudno dostępnym terenie, gdzie są młodniki, jeżyny, w odległości ponad 4 km od drogi. Zwierzęta zostały zakopane na miejscu, w dole o głębokości 1 m. Po przeszukaniu terenu w promieniu ok. 11 km znaleziono kolejne 3 martwe dziki, które również były zarażone ASF. Ściśle współpracujemy z dwoma powiatami z województwa podkarpackiego - lubaczowskim i przemyskim, gdyż obszar skażony to ok.10 km, w tych powiatach były prowadzone przeszukania, nie znaleziono żadnych dzików - mówił dalej lekarz weterynarii i dodał, że najbliższe przypadki dzików z ASF były 19 km od tego terenu. Najprawdopodobniej był to dzik, którzy dotarł z innego powiatu, o ok. 10% dzików wędruje.
Jacek Sak podkreślił, że początku przyszłego tygodnia rozszerzone zostaną strefy zagrożenia. Z pewnością na terenie powiatu biłgorajskiego zostanie wprowadzona strefa czerwona. Na mapie zagrożenia tym kolorem zostaną zaznaczone cztery gminy: Księżpol, Łukowa, Obsza oraz Tarnogród.
- Zagrożenie idzie od strony Tomaszowa i Zamościa. Nie ma zagrożenia ze strony powiatów niżańskiego, czy janowskiego. Na terenie powiatu biłgorajskiego nie ma już ani jednej strefy bez zagrożenia - podsumował lek. wet. Jacek Sak.
Przypominamy, że afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).
Jak rozpoznać afrykański pomór świń? U świń mogą pojawić się następujące objawy: liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików); sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze; duszność, pienisty wypływ z nosa; wypływ z worka spojówkowego; biegunka, często z domieszką krwi, wymioty; niedowład zadu; objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów klonicznotonicznych; ronienia.