W niedzielę przy pomniku upamiętniającym miejsce zbiórki wysiedlonych mieszkańców Dąbrowicy w 1943 roku zgromadzili się samorządowcy, z wójtem Wiesławem Różańskim na czele, strażacy ochotnicy, członkowie GRH “Wir", mieszkańcy gminy Biłgoraj i okolic oraz uczestnicy Rajdu Rowerowego “Żurawinowym Szlakiem", aby oddać hołd mieszkańcom wsi, który podczas wojen doświadczyli wypędzeń z własnych domów, byli prześladowani, cierpieli głód.
Wszystkich uczestników uroczystości powitał wójt Wiesław Różyński. - Nasza obecność tutaj świadczy o tym że pamiętamy o ofierze, jaką złożyli mieszkańcy wsi polskiej podczas wydarzeń dziejowych jak I wojna światowa, nawała bolszewicka w 1920 roku oraz w II wojnie światowej - mówił wójt Różyński i dodał, że czas II wojny światowej pokazał niezłomność mieszkańców Zamojszczyzny w walce z okupantem niemieckim i sowieckim. - Mieszkańcy wsi podbiłgorajskiej dawali niezbędne wsparcie oddziałom partyzanckim w Puszczy Solskiej. Chłopi byli główną siłą w Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich, składając ofiarę życia w walce z Niemcami w akcjach dywersyjnych, leśnych potyczkach, a przede wszystkim w akcji Wicher II w czerwcu 1944 roku - mówił wójt.
Losy mieszkańców powiatu przypomniała przedstawicielka GRH “Wir". Na zakończenie w imieniu uczestników uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym miejsce zbiórki wysiedlonych mieszkańców Dąbrowicy w 1943 roku zostały złożone wieńce.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto ustanowione w 2017 roku z inicjatywy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W całym kraju obchodzone jest 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji przez Niemców Mnichowa w województwie świętokrzyskim.