1 marca został ustanowiony Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie jest to data przypadkowa. T ego dnia, w 1951 roku, strzałem w tył głowy zamordowano w więzieniu w Warszawie członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość''. Święto to w naszym kraju obchodzone jest dopiero od 2011.
Właśnie wtedy Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W myśl jej postanowień 1 marca stał się świętem państwowym. Od tego czasu w całym kraju, pierwszego dnia marca, odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych, zwanych również żołnierzami niezłomnymi (byli to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego walczący od lata 1944 roku do połowy lat pięćdziesiątych z sowiecką okupacją, ostatni ukrywający się partyzant, Józef Franczak "Lalek" zginął w walce z obławą bezpieki w październiku 1963 r. na Lubelszczyźnie pod Świdnikiem).
Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Biłgoraju zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Zespół Szkół Leśnych. W wydarzeniu, które odbyło się w kościele p.w. Chrystusa Króla uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzystów, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna wraz z opiekunami oraz mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. Częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był także montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Leśnych. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary komunizmu.
- Jak mocno komunistyczna propaganda utrwaliła w świadomości Polaków negatywny wizerunek o żołnierzach podziemia niepodległościowego niech świadczy fakt, że jeszcze w latach 90-tych z trybuny w polskim Sejmie epitetowano tych żołnierzy mianem faszystów, nazywani byli też "bandami reakcyjnymi", czy "zaplutymi karłami reakcji" - mówił prezes Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Biłgoraj Tomasz Książek i dodał: - Los nałożył na nas wszystkich moralny obowiązek wobec ojczyzny, historii i kolejnych pokoleń. Obowiązek świadczenia prawd historycznych minionego okresu. Ojciec Św. Jan Paweł II nauczał o tym, że "Pamięć w prawdzie historycznej jest warunkiem trwałego narodu".
Częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie także bieg Tropem Wilczym, który zorganizowany zostanie w niedzielę 3 marca. Uczestnicy wystartują w samo południe z Placu Wolności w Biłgoraju.