Jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu przeprowadzka za granicę była czymś, na co nie każdy mógł sobie pozwolić. Z biegiem czasu podróże międzynarodowe zyskały na popularności, a niegdyś obawiający się zmian Polacy, dziś śmiało decydują się na krótkie wyjazdy oraz długoterminowe przeprowadzki do innego kraju. Obecnie z miesiąca na miesiąc przybywa osób, które zastanawiają się, jak przeprowadzić się za granicę i co ze sobą zabrać. Jeśli ty również jesteś w gronie osób, które decydują się na przeprowadzki międzynarodowe zobacz, o czym warto pamiętać przed wyjazdem.
Jak się przeprowadzić za granicę?
Zawczasu załatw wszystkie sprawy papierkowe
Ważnych spraw nie odkładaj na ostatnią chwilę. Na spokojnie zastanów się, o czym trzeba pamiętać przed wyjazdem za granicę, jakie dokumenty są potrzebne i co trzeba załatwić. W związku z tym, na długo przed wyjazdem sprawdź ważność swoich dokumentów tożsamości, zgłoś wyjazd w urzędzie meldunkowym oraz zerwij wszystkie umowy o usługi, z których nie będziesz już korzystać (prąd, gaz, Internet, prenumeraty). Dodatkowo, jeśli nowe miejsce twojego zamieszkania znajduje się terenie Unii Europejskiej, złóż wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Spakuj tylko najważniejsze rzeczy
Nie bez powodu mówi się, że przeprowadzka to idealny moment na generalne porządki. Pozbądźmy się tego, czego już dawno nie używamy i weźmy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Niestety jeśli chodzi o długotrwałe przeprowadzki za granicę, niekiedy jedna walizka nie wystarczy i trzeba skorzystać z firmy, która oferuje przeprowadzki międzynarodowe. Jedną z nich jest sprawdzona firma kurierska prowadząca stronę Internetową speedpack.com.pl, która świadczy nie tylko standardowe usługi kurierskie, lecz oferuje także przeprowadzki na terenie Europy.
Poznaj obyczaje o danym kraju
Zdawałoby się, że znajomość kultury danego kraju nie jest potrzebna. Jednak okazuje się, że nawet w sąsiadujących ze sobą państwach różnice kulturowe mogą być naprawdę spore, a niestosowanie się do nich często spotyka się z nieprzychylnym okiem obywateli. Właśnie z tego względu warto dowiedzieć się, jakie są obyczaje w Irlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii lub w innym kraju, do którego się udajemy. Dzięki temu możemy nie tylko uniknąć wielu nieporozumień, lecz również zyskamy przychylność miejscowej ludności.
Ucz się języka przed i po przeprowadzce
W Internecie można znaleźć liczne oferty pracy bez znajomości języka. I oczywiście, w wielu przypadkach nieznajomość języka za granicą nie jest konieczna. Jednak należy pamiętać, że poza zakładem pracy będziemy odwiedzać także zagraniczne urzędy, gabinety lekarskie, standardowe sklepy i salony usługowe. Znajomość języka nie tylko otworzy nam wiele niegdyś zamkniętych drzwi, lecz również wpłynie na jakość komunikacji. Dlatego na długo przed wyjazdem warto poznać skuteczne sposoby na szybką naukę języka obcego.