Fundusze inwestycyjne to rozwiązanie dostępne dla niemal każdego. Działają w ten sposób, że zbierają środki, które inwestorzy wnieśli w zamian za jednostki uczestnictwa w funduszu i inwestują je w określony sposób np. w akcje, obligacje i różne instrumenty finansowe. Rodzaj inwestycji dokonywanych przez fundusz opisuje zawsze statut danego funduszu, dlatego osoba, która nabywa jednostki po zapoznaniu się ze statutem będzie wiedziała, co się będzie działo z jej pieniędzmi i jakim ryzykiem obarczona jest jej inwestycja.
Współpracuj z najlepszymi
Niewątpliwą zaletą inwestycji w fundusze jest to, że wpłacać w nich można nawet niewielkie kwoty. W zależności od funduszu minimalna kwota pojedynczej inwestycji to nawet 100 zł. Właśnie po to zostały stworzone fundusze - żeby osoby nawet z niewielkim kapitałem mogły go zainwestować. Pieniądze w funduszu są zarządzane przez zespół profesjonalistów, którzy na bieżąco śledzą sytuację na krajowym rynku finansowym i zagranicą. Inwestować można w różne fundusze, o różnym poziomie ryzyka, w zależności od zasobów finansowych i indywidualnych potrzeb. Poza tym fundusze dają możliwość wycofania ulokowanych w nich środków w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od wybranego funduszu istnieje nie tylko duża szansa na zysk, ale też ryzyko straty. Nawet najlepsi eksperci nie zawsze potrafią wszystko przewidzieć i może się zdarzyć, że cena jednostki uczestnictwa w funduszu zamiast stale rosnąć, będzie czasem spadać. Dlatego na inwestycje w fundusze warto patrzeć długofalowo.
Kupuj samodzielnie
Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych można kupić bezpośrednio od Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które zarządzają funduszami. Nierzadko prowadzą one własne serwisy online, gdzie można założyć konto, wpłacać środki i zarządzać swoimi inwestycjami. Np. Esaliens prowadzi platformę funduszy esaliens24.pl, dzięki której środkami można zarządzać zawsze i wszędzie, gdzie masz dostęp do internetu. Alternatywnie można skorzystać z pośredników, którzy prowadzą sprzedaż jednostek. Takie instytucje to głównie biura maklerskie, oddziały banków i inne firmy finansowe. Jeśli planujemy inwestować w różne fundusze różnych TFI, najwygodniej będzie korzystać z systemu bankowego, który daje dostęp do wielu ofert. W przypadku wyboru konkretnego funduszu np. parasolowego jednej firmy, warto kupować jednostki bezpośrednio, co może ograniczyć opłaty i prowizje.